Rôzne

Reštart cestovného ruchu po pandémii: Piešťany lákali turistov z Česka, Nemecka a Izraela

Rezort Piešťany sa naštartoval po pandémii rýchlejšie ako iné destinácie. Ukrajinská klientela nahradila 42 percent tej ruskej.

Ilustračný obrázok k článku Reštart cestovného ruchu po pandémii: Piešťany lákali turistov z Česka, Nemecka a Izraela
Zdroj: TASR/Martin Palkovič

Takmer 580-tisíc nocí strávili vlani návštevníci v ubytovacích zariadeniach členských samospráv Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Rezort Piešťany.

Je to o 151 percent viac ako v roku 2021 a v porovnaní s rokom 2019 iba o desať percent prenocovaní menej. Informovala o tom výkonná riaditeľka OOCR Tatiana Nevolná.

Minuloročné výsledky preto považuje za veľmi dobré. Ako uviedla, cestovný ruch v regióne sa podarilo naštartovať rýchlejšie než v iných destináciách aj vďaka piešťanským kúpeľom, ktoré mali z členských samospráv OOCR na konte 60 percent všetkých prenocovaní a 65 percent prenocovaní v rámci mesta Piešťany.

Dobré výsledky

Výsledky OOCR sú podľa Nevolnej pozitívne aj v porovnaní s vlaňajším celoslovenským poklesom v počte prenocovaní vo výške takmer 30 percent oproti roku 2019.

Vlaňajšie tržby dosiahli úroveň okolo 93 percent hodnoty roku 2019. Priemerný počet prenocovaní v piešťanskom okrese bol minulý rok 5,2 dňa, z toho domáci návštevníci tam strávili v priemere 4,8 dňa a zahraniční 6,1 dňa.

Prečítajte si tiež

Z akých krajín prichádzajú?

„Top štyri cieľové krajiny pre destináciu Rezort Piešťany zostali v poradí Česká republika, Nemecko, Izrael a ostatné ázijské štáty. Najviac poklesla klientela z Českej republiky (o 48,3 percenta), ktorá bola pre destináciu krajinou číslo jeden. Zaujímavý je postpandemický návrat izraelských klientov. Ruská, piata najpočetnejšia klientela, sa v roku 2022 do Piešťan pre vojnový konflikt už nevrátila, ale prišla ukrajinská klientela, ktorá nahradila 42 percent ruskej klientely. Minuloročné údaje nám ukázali a potvrdili, ako citlivo reaguje cestovný ruch, aj ten kúpeľný, na rôzne globálne udalosti,“ dodala Nevolná.

Ako uviedla, OOCR má v súčasnosti 28 členov – ide o kúpele, mestá, hotely, reštaurácie, obce, pričom v roku 2019 ich bolo deväť. Potvrdilo sa podľa nej, že rozširovanie členskej základne je dôležité nielen z hľadiska užšej spolupráce rôznych subjektov v regióne, ale aj z pohľadu rozvoja cestovného ruchu a získania dotácie, ktorú poskytuje ministerstvo dopravy oblastným organizáciám cestovného ruchu.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM