Zuzana Vajayová Rôzne

Poznáme nominované diela na cenu CE.ZA.AR 2011

Nominácie Ceny Slovenskej komory architektov za architektúru - CE?ZA?AR 2011 sú už známe. Jubilejný 10. ročník charakterizuje rekordný počet prihlásených diel, vysoká kvalita, inovatívne prístupy a výrazné zastúpenie mladej architektonickej generácie

Do súťaže, hodnotenej v šiestich kategóriách, architekti prihlásili celkovo 99 diel, čo je najvyšší počet v doterajšej histórii ceny. Zároveň bol najvyšší počet diel, ktoré porota vybrala pre osobnú obhliadku. Podľa slov Iľju Skočeka, jedného z porotcov a v minulosti aj laureáta ceny CE.ZA.AR, však kvantita určite nebola na úkor kvality: „Kvalitných prác bolo toľko, že v niektorých kategóriách sme mali problém vybrať nominácie.” „Celkový počet prác (99), ktoré prihlásilo 81 autorov a autorských kolektívov, naviac v čase pokračujúceho útlmu investičnej výstavby, svedčí o rastúcej prestíži súťaže medzi autorizovanými architektmi, členmi Slovenskej komory architektov.“ uviedol Juraj Šujan, predseda Slovenskej komory architektov.

Predstavenstvo komory každoročne kladie dôraz nielen na kvalitné organizačné zabezpečenie a propagáciu súťaže, ale najmä na výber renomovanej odbornej poroty, ktorá je zárukou náročného a nestranného výberu nominácií a cien. Tento rok tvorí porotu šesť domácich a zahraničných osobností architektúry: Jiří Suchomel (CZ) – predseda poroty, Andrej Alexy (SK), John B.W. Bosch (NL), Aleš Burian (CZ), Peter Riepl (AT), Iľja Skoček (SK) a scénograf Peter Čanecký, (SK). Porotcovia v prvom kole vybrali užší výber diel, ktoré v druhom kole navštívili. Na základe obhliadky rozhodli o udelení nominácií a zároveň o udelení cien v jednotlivých kategóriách. Hlasovanie bolo tajné a jeho výsledky sú zatiaľ známe iba predsedovi poroty. Laureáti CE?ZA?AR 2011 budú zverejnení na gala večere, spojenom s odovzdávaním cien, na začiatku októbra 2011.

Veľmi pozitívne hodnotí tento ročník aj predseda poroty, významný český architekt Jiří Suchomel: „Väčšina z bližšie posudzovaných diel sa vyznačovala zodpovedným prístupom, vynaliezavosťou a hľadaním nových ciest k vytváraniu architektonickej kvality.“ Aj takéto súťaže podľa neho prispievajú k neustálemu skvalitňovaniu našej architektúry: „Súťaže tohto typu prebiehajú v mnohých krajinách a pomáhajú popularizácii architektúry ako samostatnej kultúrnej činnosti, ktorá priamo či nepriamo ovplyvňuje celú populáciu. Tým spätne vytvárajú podmienky pre rozvoj kvalitnej architektúry v tej ktorej krajine. Som presvedčený, že na Slovensku sa to zreteľne darí.“

Svoj názor však bude opäť môcť vysloviť aj všeobecná verejnosť a to prostredníctvom hlasovania v Cene verejnosti v priebehu augusta a septembra na internete.

Zdroj: design factory

CE•ZA•AR 2011
18
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM