BTW Kultúra Správy

VIDEO: Nápis #TRNAVA sa vrátil na Hlavnú ulicu v novom šate!

Centrum sa tento rok pýši tradičnou dominantou od stredy 3. júna. Zapojení umelci po prvý raz maľovali jednotlivé písmená u seba doma.

Zdroj: Dnes24.sk

Písmená v poradí už piatom nápise #TRNAVA už na prvý pohľad pôsobia harmonickejšie a spolu ladia viac ako kedykoľvek predtým.

Dôvod je prostý. Aj keď umelci mali voľnú ruku vo výbere motívu a jeho spracovaní, súčasťou zadania bolo po prvýkrát použitie spoločnej farebnej palety. To prispelo k tomu, aby zo známeho hashtagu vzniklo ucelené a harmonické dielo.

Podľa výtvarníka Jána Baláža, ktorý sa zhostil úlohy kurátora tohto spoločného výtvarného diela, zvolená farebná paleta nie každému spočiatku sadla. Ocenil však, že nikto neprotestoval.

„Vždy mi na predchádzajúcich nápisoch trochu vadilo, že to je príliš krikľavé. Hovoril som si, že prečo cirkus? Potom som si to rozoberal. Ktorá maľba je dobrá, ktorú by som dal do kontextu s niečím iným. Je to ako s diamantom v bižutérii. Nikto si nevšimne, že je to skvost! Chcem tým povedať, že aj veľmi dobá maľba sa v nápise stratila, pretože to bolo nekoncepčné,“ povedal.

Baláž, okrem zodpovednosti za stvárnenie nápisu ako celku, namaľoval tohtoročné písmeno N v nápise. Okrem neho sa na nápise podieľalo viacero netrnavčanov, čo bolo ďalšou novinkou. Okrem toho, preventívne opatrenia nariadené vládou nedovolili usporiadať happening, kde umelci maľujú svoje písmená priamo na pešej.

„Na tvorbu piateho trnavského hashtagu sme oslovili nových umelcov. Jednotlivé znaky namaľovali u seba doma,“ povedal Peter Cagala, ktorý stojí za nápadom i realizáciou deväť-metrového symbolu Trnavy.

Nový nápis #TRNAVA na Hlavnej ulici
8
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM