Správy

Parčík pri synagóge dostane novú podobu: Mesto predstavilo FINÁLNY návrh

Ďalšia z lokalít v uliciach Trnavy by sa mala zmeniť. Vedenie mesta ukázalo finálny návrh podoby revitalizácie obľúbeného parčíka.

Ilustračný obrázok k článku Parčík pri synagóge dostane novú podobu: Mesto predstavilo FINÁLNY návrh
6
Galéria
Zdroj: Mesto Trnava

„Medzi synagógou a objektom Stephaneum, Seminárom sv. Štefana, vznikne na Halenárskej nový oddychový park. Pôvodný architektonický návrh vzišiel z architektonickej súťaže v roku 2019, situáciu zmenil archeologický výskum na dotknutom pozemku," informuje mesto Trnava.

Na mieste archeológovia objavili pozostatky stredovekých domov. Ako prezradila radnica, najvzácnejším objavom je 16 metrov dlhá gotická pivnica, ktorej vznik sa datuje okolo roku 1 400. Pôvodný návrh tak museli prepracovať.

Vypracovali nový návrh

„Keďže Mesto Trnava s víťazom architektonickej súťaže nenašlo zhodu v názoroch na riešenie niektorých častí územia po vykonaní archeologického výskumu, ukončilo s ním spoluprácu. Rozhodla aj skutočnosť, že víťazný subjekt sa stal počas vyjednávania platcom DPH a nechcel pristúpiť na vysúťažené ceny," ozrejmil magistrát.

Mesto preto oslovilo Fakultu architektúry a dizajnu STU v Bratislave. Tá vypracovala úplne nový návrh. „Nový koncept tohto úžasného miesta priamo v srdci mestskej pamiatkovej rezervácie pripravil tím Bellušových ateliérov pod vedením profesora Pavla Gregora. Keďže ide o súčasť pamiatkovo chráneného územia, pracovali v úzkom dialógu s Krajským pamiatkovým úradom," dodáva vedenie mesta.

Prečítajte si tiež

Z troch celkov

Parčík s rozlohou takmer 2 400 m2 budú tvoriť tri jednotlivé funkčné celky.

„Prvou je priestor pri osvetovom stredisku, spevnená plocha reagujúca na potreby celoročného pódia. Ďalším je tzv. hájik v strednej časti priestoru, ktorý bude mať parkový charakter so vzrastlými stromami a napokon „pobytová lúka”, ktorá je otvoreným priestorom pri vstupe od Halenárskej ulice. Tento priestor súčasne prezentuje najdôležitejšie pamiatkové hodnoty a nadväzuje na reprezentatívny priestor pred objektom synagógy," informuje mesto Trnava.

„Ďalším krokom je príprava projektovej dokumentácie. Plánovaný parčík pri synagóge bude po dokončení nepochybne jedným z najzaujímavejších oddychových priestorov v centrálnej mestskej zóne," dodáva radnica.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ďalšie aktuálne témy

Parčík pri synagóge dostane novú podobu
6
Galéria
Zdroj: Mesto Trnava
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM