Peter Handzuš Krimi

Polícia radí ženám, ako prežiť lúpežné prepadnutie

Každá žena sa môže stať obeťou lúpežného prepadnutia, polícia preto radí, ako sa správať v inkriminovaných situáciách a ako ich čo najlepšie zvládnuť. Základom je obozretnosť a nepodceňovanie nebezpečenstva.

„Pozor na tzv. inscenované situácie. Majú spoločné to, že sa akoby náhodou dostanete do kontaktu s cudzím človekom. Vrazí do vás alebo vás osloví na ulici pod nejakou zámienkou. Nedávajte sa s nikým do reči, ani keď vás požiada o pomoc,“ odporúča Mária Faltániová z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici.

Je potrebné uvedomiť si, že v prípade lúpežných prepadnutí nejde lupičovi obvykle o život obete, ale o peniaze. Pri pouličnej lúpeži sa podľa Faltániovej páchatelia spoliehajú na moment prekvapenia. „Niekedy stačí pevne držať kabelku, hlasno kričať alebo sa zachovať nečakaným pre páchateľa prekvapivým spôsobom. Ak sa vám však zdá situácia beznádejná, napríklad vás ohrozuje zbraňou, neriskujte,“ odporúča.

Ako ďalej uviedla, obeť prepadnutia by sa nemala „hrať na hrdinu“. Prenasledovanie a zneškodnenie lupiča treba prenechať profesionálom. „Keď už má korisť v rukách, je viac nebezpečný,“ konštatovala.

Niekedy sa stáva, že niektoré obete lúpežných prepadnutí trpia psychickými problémami. „Aj keď ste vyviazli bez zranení, ale nepomôže vám bežné vyrozprávanie sa priateľom, príbuzným, vyhľadajte odborníka,“ dodala Faltániová.

Zdroj: TASR

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM