Rôzne Správy

Poľovníci našli kostrové pozostatky: Hrob pomohli datovať nájdené záušnice

Neobyčajný nález sa podarilo nájsť poľovníkom pri norovaní líšok. Objavili kostrové pozostatky.

Ilustračný obrázok k článku Poľovníci našli kostrové pozostatky: Hrob pomohli datovať nájdené záušnice
Zdroj: TASR

Pri norovaní líšok našli poľovníci kostrové pozostatky. Svoj nález ohlásili na polícii a tá sa následne obrátila na pracovníkov Krajského pamiatkového úradu (KPÚ) Trnava. Išlo totiž o hrob zhruba 4000 rokov starý. „Kostru našli v južnej časti okresu Galanta, bolo to pred viac ako mesiacom,“ informoval TASR vo štvrtok Matúš Sládok z KPÚ.

Po obhliadke nálezu, ako uviedol, vzhľadom na riziko poškodenia alebo vykradnutia hrobu padlo rozhodnutie ihneď začať so skúmaním.

„Práce v daný deň skončili až za tmy a neskôr sa ešte dokončilo dokumentovanie a dohľadávanie. Pracovníkom KPÚ Trnava pomáhali archeológ zo Západoslovenského múzea v Trnave, dobrovoľník z Občianskeho združenia Hradiská a poľovníci. Hrob pomohli datovať medené záušnice – vlasové kruhy tvaru vŕbového listu do klasickej fázy nitrianskej kultúry staršej bronzovej doby (z obdobia medzi rokmi 2150 – 1930 p. n. l.),“ doplnil Sládok.

Okrem záušníc v hrobe našli vyše 50 valcovitých korálikov s kruhovým otvorom v strede z kosti alebo parohoviny.

Záušnice i koráliky sú typické pre ženské hroby. „Počas skúmania sme od prítomných policajtov zistili, že na tomto mieste už v minulosti došlo k nálezu hrobu, ale tento nebol KPÚ Trnava ohlásený. Nakoľko pre nitriansku kultúru sú typické väčšie pohrebiská, predpokladáme tu takéto pohrebisko, a preto bude KPÚ Trnava venovať lokalite pozornosť,“ uviedol Sládok.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM