Rôzne

Pozoruhodný objav v Trnave: Muž pri výstavbe domu našiel hrob z obdobia stredoveku

Pri kopaní základov rodinného domu v lokalite IBV Kamenný mlyn našiel Trnavčan lebku. Najskôr upozornil políciu, následne bol kontaktovaný pamiatkový úrad. Archeológovia na mieste potom vykopali celú kostru muža.

Ilustračný obrázok k článku Pozoruhodný objav v Trnave: Muž pri výstavbe domu našiel hrob z obdobia stredoveku
Zdroj: TASR

Ten bol pochovaný aj so železným nožíkom pri boku. Muž žil pravdepodobne v stredoveku, v období medzi 8. až 12. storočím. Nález je podľa Petra Grznára, archeológa Krajského pamiatkového úradu (KPÚ) v Trnave, v tejto lokalite prekvapivý a bude zaujímavé, ak sa podarí zistiť jeho historický kontext.

V lokalite, kde sa teraz stavajú rodinné domy, získali archeológovia predtým nálezy z doby neolitu (8000 až 5000 pred n.l.) a eneolitu (5000 až 3500 p.n.l.). „Ide o prvý nález stredovekého hrobu na danom území,“ povedal Grznár. Ocenil, že Trnavčan nález riadne ohlásil a zabezpečil na mieste pred zničením.

„V zmysle zákona má nálezca v prípade cenného nálezu nárok na stopercentné nálezné. Ak ide o taký, ktorý nemá finančnú, ale historickú hodnotu, vieme ho promptne vyzdvihnúť. V tomto prípade to trvalo jeden deň, investor stavby nemal veľké zdržanie,“ povedal Grznár.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM