Rôzne

Pred železničnou stanicou v Trnave si nesadnete: Lavičky museli odstrániť

Nové lavičky spred železničnej stanice odstránili kvôli neprispôsobivým. Tie mali zapáchať a byť znečistené.

Ilustračný obrázok k článku Pred železničnou stanicou v Trnave si nesadnete: Lavičky museli odstrániť
Foto: Dominika Handzušová / Zdroj: Dnes24.sk

Pred krátkym časom cestujúca verejnosť zaznamenala, že pred novozrekonštru­ovanou budovou železničnej stanice v Trnave chýbajú lavičky, osadené pre oddych alebo čakanie. Dôvodom odstránenia boli neprispôsobivé osoby, ktoré ich obsadzovali pri popíjaní alkoholu a spaní.

Železnice SR (ŽSR) v snahe situáciu riešiť požiadali podľa hovorkyne Martiny Pavlikovej predávajúcich na stanici o zamedzenie takéhoto predaja. S majiteľom stánku, ktorý ponúka lacné víno, má dôjsť v krátkom čase k ukončeniu nájmu. Cestujúci vlakom, ako uviedla, majú k dispozícii lavičky v priestore odbavovacej haly a na nástupištiach.

Mali doslovne okupovať lavičky

V rokoch 2012–2014 prešla staničná budova v Trnave rekonštrukciou a v rámci nej bolo medzi autobusovou zastávkou a ňou osadených 22 lavičiek. „Zamestnanci ŽSR postupom času registrovali, ako sa využívanie týchto lavičiek zmenilo len na využívanie neprispôsobivými osobami. Títo občania spôsobom, akým je im vlastný, doslova okupovali tieto lavičky (popíjanie lacného ovocného vína, fajčenie a znečisťovanie okolia ohorkami a odpadkami, ľudské výkaly, prespávanie a osočovanie okoloidúcich, zápach a zovňajškom vzbudzovanie pohoršenia) obťažovali ostatných občanov a cestujúcich," uviedla Pavliková.

ŽSR podľa jej vyjadrenia vynakladajú nemalé finančné prostriedky na udržovanie komplexnej čistoty stanice a značná časť financií a fyzickej práce, ako dodala, aj možno na úkor iného čistenia, bola venovaná práve na upratovanie niekoľkokrát denne po bezdomovcoch v priestoroch okolo predmetných lavičiek.

„Samotné lavičky sa dostali technicky do takého stavu (zapáchali, boli znečistené), že slušní občania sa už z obavy o zdravie vyhýbali ich používaniu. Z uvedeného dôvodu sa ŽSR rozhodli ich odstrániť," konštatovala Pavliková.

Podlľa jej slov po odstránení týchto lavičiek zaznamenali viac pozitívnych ako negatívnych reakcií.

Chcú zamedziť predaj

„Všeobecne zdržiavanie sa neprispôsobivých osôb pred železničnou stanicou nie je priestupkom. Polícia sa s nimi zaoberá, keď začnú porušovať zákony a všeobecne záväzné normy. Polícia uvádza, že vykonáva podľa možností na trnavskej stanici hliadkovú činnosť a aj podľa vlastného posúdenia stavu rieši jednotlivé prípady porušovania správania sa,“ dodala hovorkyňa ŽSR. Na spoločnom rokovaní železničná polícia konštatovala, že ŽSR by mali zamedziť predaju lacného ovocného vína v priestoroch stanice.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Trnavy a okolia

Foto: archívne

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM