Webnoviny - Rôzne

Prezident odmieta vymenovať rektora Trnavskej univerzity

Prezident Ivan Gašparovič zatiaľ čaká s menovaním Mareka Šmida za rektora Trnavskej univerzity, ktorého voľbu spochybnil školský parlamentný výbor.

Ilustračné foto SITA/Nina Bednáriková (WEBNOVINY) – Agentúre SITA to povedal hovorca prezidenta Marek Trubač. Napriek tomu, že ministerstvo školstva považuje voľbu rektora za zákonnú a trvá na odporúčaní prezidentovi Šmida vymenovať, Gašparovič si chce preštudovať aj námietky výboru. Kancelária prezidenta chce mať stanovisko poslancov na stole ešte dnes. “Pán prezident sa chce zodpovedne postaviť k tomuto aktu, a to vo vzťahu k novovymenovanému rektorovi, ale aj k samotnej Trnavskej univerzite,” povedal Trubač. Prezident by sa mal rozhodnúť v priebehu budúceho týždňa.

Kolesík a Poliačik chcú nové voľby

Poslanci Andrej Kolesík (Smer-SD) a Martin Poliačik (SaS) dnes členov školského parlamentného výboru oboznámili s výsledkami poslaneckého prieskumu na Trnavskej univerzite z 8. júna. “Ja aj kolega Kolesík sme nadobudli presvedčenie, že je dostatok relevantných pochybností o legitimite a legálnosti voľby kandidáta na rektora Trnavskej univerzity,” uviedol Poliačik. Podľa poslancov by prezident zvoleného Mareka Šmida nemal vymenovať, pretože deväť zo 41 členov Akademického senátu nemalo v čase voľby platný mandát. Odporúčajú vyhlásiť nové voľby.

Preskúmať zvolenie dekana Právnickej fakulty Trnavskej univerzity Mareka Šmida za rektora sa poslanci rozhodli po tom, čo Správna rada TU spochybnila mandáty časti členov Akademického senátu, ktorý rektora volil. Poslanci im dali za pravdu. Opierajú sa o vysokoškolský zákon, podľa ktorého pri zániku pracovného pomeru zaniká i členstvo v akademických orgánoch. Deviatim členom vypršala zmluva a nasledujúci deň podpísali nové zmluvy. Poslanci sa však nazdávajú, že týmto ich mandát v senáte prestal platiť.

Jurzyca uznal zákonnosť voľby

Vlastnú kontrolu poslal pred časom na TU aj minister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS), ktorá uznala zákonnosť voľby. “Členovia senátu mali mandát, takže pán prezident môže rektora vymenovať,” vyhlásil Jurzyca. Rezort školstva vychádzal zo stanoviska ministerstva práce, že ak je niekto zamestnaný v rovnakej organizácii do polnoci istého dňa a od polnoci s ním uzavrú novú zmluvu, neprestal byť zamestnancom. “V tomto konkrétnom prípade TU členovia senátu neprestali byť členmi senátu preto, že by prestali byť zamestnancami,” uviedol Jurzyca.

Trnavskú univerzitu od februára tohto roka vedie poverený rektor Andrej Filipek. Ten pre agentúru SITA povedal, že si počká na stanoviská ministra školstva Eugena Jurzycu a prezidenta Ivana Gašparoviča. "Ak mi dá ministerstvo školstva pokyn, tak vypíšem nové voľby do senátu, senát by potom musel vypísať nové voľby rektora,“ povedal Filipek. Voľby do senátu by vzhľadom na prázdniny mohli byť podľa neho najskôr v októbri, voľby rektora do konca roka.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM