Júlia Vargová Rôzne

Príbeh malej bojovníčky z Vlčkoviec chytá za srdce: Hanke môžete pomôcť aj vy

Vďaka dobrým ľuďom mohla Hanka absolvovať prvú liečbu kmeňovými bunkami na klinike v Mexiku. Pomoc však potrebuje opäť. Na rade je druhý cyklus liečby a náklady s tým spojené.

Ilustračný obrázok k článku Príbeh malej bojovníčky z Vlčkoviec chytá za srdce: Hanke môžete pomôcť aj vy
3
Galéria
Zdroj: ĽudiaĽuďom.sk

Portál Ľudia Ľuďom rozbehol zbierku na pomoc malej Hanke. Dievčatko sa malo narodiť úplne zdravé. Priebeh tehotenstva bol bezproblémový, a i keď bola v brušku otočená zadočkom dolu, podľa lekára to nepredstavovalo problém – keďže bolo všetko ostatné v poriadku.

„Lenže nebolo. Hankina váha týždeň čo týždeň na sonografii bola nižšia a nižšia. Na moje otázky, či je to skutočne v poriadku, som vždy dostala odpoveď že áno, že to bude prosto menšie bábätko,“ opisuje začiatky trápenia Hankina mama.

To ešte netušila, aké komplikácie ju čakajú počas pôrodu. Nakoniec prišlo k sekcii a zbytok si mama malej Hanky pamätá len matne.

Hodení do vody

„Na druhý deň, po obedňajšej vizite sa to začalo všetko odrazu akosi hrnúť – hypoxia – nedokysličenie mozgu, DMO, bulbárny syndróm (vtedy sme absolútne netušili čo to vlastne je), silné kŕče na celom tele, poklesy akcie srdiečka, poruchy vedomia, máme počítať aj s najhorším,“ s hrôzou spomína mama malého dievčatka.

Nasledovala séria vyšetrení bez jednoznačných záverov, a keď sa rodičia pýtali, prečo sú veci ako sú, bolo im povedané, že sú veci medzi nebom a zemou.

Bábätko sa domov dostalo až po dvoch mesiacoch od pôrodu. „Hanka bola kŕmená sondou cez noštek, nemala sací, prehĺtací, vykašliavací reflex. Bola celá stuhnutá, vôbec sa nehýbala. Pri otázkach na cvičenie nám bolo povedané, aby sme si zohnali niekoho na cvičenie na doma, aby sme s ňou nikam nechodili, ani von, stačí otvoriť okno,“ opisuje nepovzbudivé rady mamička.

Na vlastnú päsť

Rodičia to však nevzdávali. Odborníkov hľadali na vlastnú päsť a zápasili s každou ďalšou prekážkou, ktorá im do života prišla. Nasledovali finančne náročné rehabilitácie, terapie… „Hodení do vody sa musíte naučiť plávať, žiť s hadičkami, kanylami, katétrami, odsávačkou,“ hovorí matka malej Hanky.

Takto pred rokom sa rodina dozvedela o liečbe kmeňovými bunkami. Vďaka pomoci ľudí mohli v apríli absolvovať prvú liečbu. „Hanka sa cca od júla začala zlepšovať v motorike, zlepšil sa očný kontakt, viac sa zaujíma o hračky, veľmi sa snaží si sama sadnúť a udržať sa, dáva najavo že ležať ju už nebaví,“ opisuje pokrok mamička.

„V podstate už je na méte, kde podľa lekárov, ktorí prvé dni jej života čakali len na jej smrť, nikdy nemala byť. Vníma, rozpoznáva tváre, hlasy, hoci v lekárskych správach má že je slepá, hluchá, polokomatózna,“ dodáva.

Skutočná pomoc

Rodičov na klinike upozornili, že nakoľko má Hankin mozog viacero vážnych poškodení, jeden cyklus liečby pravdepodobne nebude stačiť. Cieľom výzvy na portáli ĽudiaĽuďom.sk je, aby mohlo dievčatko absolvovať druhý cyklus liečby kmeňovými bunkami na klinike v Mexiku a náklady s tým spojené – najmä letenky a ubytovanie.

„Nemusím asi písať klišé, že je to najkrajšie slniečko na zemi. Nechcem zázraky. Chcem aby sa naučila prehĺtať, zbavila sa tracheostomie a mohli sme sa pokúšať o hlas, Hanulka totiž hlások nemá od narodenia, vyvinuté má všetko správne, problém je opäť v mozgu,“ opisuje svoje nenáročné, no ťažko dosiahnuteľné ciele matka malého dievčatka.

Blížia sa Vianoce. Ak by ste chceli pomôcť hoci len malým darom s obrovskou hodnotou, túto malú bojovníčku môžete podporiť prostredníctvom výzvy na webe ĽudiaĽuďom.sk.

Pomôžme spoločne malej Hanke
3
Galéria
Zdroj: ĽudiaĽuďom.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM