Dominika Handzušová Samospráva

Primátor chce prehodnotiť zmluvy: Niektoré majú už takmer dvadsať rokov!

Trnavský primátor má v pláne prehodnocovať niektoré zmluvy. Ide napríklad o zmluvy o starostlivosť o zeleň v Trnave, nevylúčil ani verejné osvetlenie.

Ilustračný obrázok k článku Primátor chce prehodnotiť zmluvy: Niektoré majú už takmer dvadsať rokov!
Foto: Dominika Handzušová / Zdroj: Dnes24.sk

Primátor Trnavy Peter Bročka má záujem prehodnotiť niektoré zmluvy, ktoré má mesto uzatvorené s dodávateľmi služieb. V súčasnosti sa pripravuje na mestskom úrade ich analýza, na základe ktorej potom zváži ďalšie kroky.

Firmy sa nemenia

„Zmluvy, ktoré má mesto s firmami starajúcimi sa o zeleň, sú niektoré uzatvorené v roku 1996 a neskôr riešené opakujúcimi sa dodatkami,“ konštatoval Bročka. Podľa neho sú pre mesto nevýhodné, poukazoval na to už vo svojom volebnom programe.

Cestou na zefektívnenie modelu je buď vybudovanie mestskej firmy, ktorá prevezme túto agendu alebo urobiť verejné obstarávanie na údržbu. Ušetria sa tým nemalé finančné prostriedky. „Samozrejme, budeme rokovať s týmito firmami, nemám záujem o nejaké šikanovanie,“ dodal primátor. Ešte ako občiansky aktivista upozornil na zmluvy, ktoré mesto so spoločnosťami uzatvorilo a ktoré podľa neho nie sú so svojimi dodatkami v súlade s platným zákonom o verejnom obstarávaní.

Chýba koncepcia

Bročka stále čaká na vyjadrenie Úradu pre verejné obstarávanie, zároveň však má záujem, aby sa vec uzatvorila čo najskôr. „Ak ešte podpíšem dodatok, tak len na krátku dobu, na preklenutie času,“ povedal na stretnutí s novinármi. Mesto Trnava, ako dodal, vynaloží na údržbu zelene počas roka takmer milión eur, jedno kosenie verejných plôch vyjde na 80 000 eur. Pred časom v rámci občianskeho združenia Za lepšiu Trnavu si vzal so spolupracovníkmi pod patronát plochu Na kalvárii. Trnave podľa neho chýba dlhodobá koncepcia rozvoja, budovania a údržby zelených plôch v meste a je potrebný aktuálny model.

K zmluvám pribúdajú dodatky

Pri verejnom osvetlení v Trnave upozornil, že posledná verejná súťaž na dodávateľa a správu sa konala v roku 1998 a odvtedy platná zmluva má dnes už 31 dodatkov. Je podľa neho potrebné cez verejné obstarávanie zvýšiť hospodárnosť mestského osvetlenia a to použitím úsporných osvetľovacích technológií.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM