Rôzne

Pripravili nové ocenenie: Kraj udelí prvýkrát Cenu slobody Antona Srholca

Zámerom ocenenia je odkaz na jeho život a dielo, šírenie posolstva o význame hodnôt slobody, demokracie, ľudských práv a osobnej zodpovednosti za veci verejné.

Ilustračný obrázok k článku Pripravili nové ocenenie: Kraj udelí prvýkrát Cenu slobody Antona Srholca
Zdroj: TASR

O udeľovaní výročnej Ceny slobody Antona Srholca rozhodli v stredu poslanci Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) na svojom výjazdovom rokovaní v Dunajskej Strede.

Cenou chce kraj oceňovať osobnosti za mimoriadny prínos k ochrane ľudských práv, k upevneniu demokracie a právneho štátu, alebo za prejavy mimoriadnej občianskej statočnosti s nadregionálnym významom.

Prví laureáti budú známi v sobotu 17. novembra počas pripomienky výročia Nežnej revolúcie.

Má nahradiť iné ocenenie

Cena slobody Antona Srholca bude súčasťou ocenení, ktorými chce TTSK nahradiť udeľované ocenenia v predchádzajúcich volebných obdobiach.

Cenu TTSK udeľovalo zastupiteľstvo, Pamätnú medailu a Pamätný list predseda TTSK významným osobnostiam v oblasti kultúry, športu, sociálnej práce, školstva a ďalším pri rôznych príležitostiach od roku 2007.

Anton Srholec, rodák zo Skalice v Trnavskom kraji, patril počas svojho života medzi najrešpektovanejšie osobnosti na Slovensku. Napriek tvrdým perzekúciám, kedy bol pri pokuse o prekročenie štátnej hranice zatknutý a odsúdený na 12 rokov ťažkého väzenia, z ktorých 10 prežil v neľudských podmienkach nútených prác v uránových baniach v Jáchymove a bol mu udelený zákaz kňazského povolania, nikdy nerezignoval a po Nežnej revolúcii v roku 1989 sa naplno pustil do projektov služby blížnym.

Kraj ho vníma ako veľkú osobnosť

„Bol komplexnou osobnosťou, ktorá nadregionálnym dosahom svojho pôsobenia oslovuje a inšpiruje širokú občiansku verejnosť. Počas celého svojho života sa vždy rád hlásil k svojim koreňom v Skalici, ale aj širšie k regiónu Záhoria a Trnavskému kraju,“ uviedol predseda TTSK Jozef Viskupič.

Zámerom Ceny slobody Antona Srholca je odkaz na jeho život a dielo, šírenie posolstva o význame hodnôt slobody, demokracie, ľudských práv a osobnej zodpovednosti za veci verejné.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM