Monika Hanigovská Rôzne

Problém s neprispôsobivými bezdomovcami: Trnavská MsP má často zviazané ruky

Nejedno slovenské mesto bojuje s neprispôsobivými obyvateľmi. Tí sú často príčinou problémov. V niektorých prípadoch je prikrátka aj moc mestskej polície.

Ilustračný obrázok k článku Problém s neprispôsobivými bezdomovcami: Trnavská MsP má často zviazané ruky
Zdroj: TASR

Podobné problémy sa nevyhýbajú ani Trnave. Nezriedka sa množia prípady nevhodného správania ľudí bez domova. Nedávno sa našej redakcii ozvala čitateľka, ktorá opísala svoje čerstvé skúsenosti: „Bývame na Andreja Kubinu, hneď za Merkurom. Ja neviem ako je možné, že mestská polícia nechodí na obhliadky aj sem. Každý deň, keď je trochu teplejšie tu sedávajú bezdomovci, alebo pijani. Pijú na verejnosti, močia tu pred očami všetkých. Je to jednoducho nechutné.“

Podnet od obyvateľov nedostali

S daným problémom sme konfrontovali aj trnavskú mestskú políciu. „Nespomínam si, že by nám problém s bezdomovcami na Ulici Andreja Kubinu niekto hlásil,“ informuje nás Ivan Ranuša, zástupca náčelníka mestskej polície v Trnave. Podľa jeho slov MsP rieši veľké množstvo podobných situácií súvisiacich s prítomnosťou ľudí bez domova na verejných priestranstvách.

Vydali sme sa preto do tamojšej lokality. Bezdomovcov sme nestretli, možno pre chladnejšie počasie. Cestou sme však vyspovedali zhovorčivejších okoloidúcich. „Bý­vajú tu. Najprv bol jeden. Teraz je ich niekoľko,“ prez­radila nám trnavská seniorka a ako ďalej priznala, najväčším problémom podľa jej slov je verejné popíjanie alkoholu a uľavovanie si v okolí. „Ak sú tu a popíjajú, moja žena sa niekedy obáva chodiť s malou na prechádzky,“ dopĺňa Trnavčan, pričom na našu otázku, či volal mestských policajtov sme dostali zápornú odpoveď.

Čo môžu urobiť?

Ako ďalej dodal zástupca náčelníka MsP v Trnave Ivan Ranuša, na základe spravidla telefonického oznámenie je na miesto vyslaná hliadka, ktorá preveruje, či nedochádza zo strany takýchto osôb k nejakej forme protiprávneho konania. „Môže sa jednať napríklad o znečisťovanie verejného priestranstva, požívanie alkoholických nápojov na verejnosti, budenie verejného pohoršenia, rušenie nočného pokoja, fajčenie na miestach, kde je to zakázané. V prípade, ak hliadka polície protiprávne konanie zistí, vyzve osobu, aby od neho upustila,“ dopĺňa zástupca náčelníka MsP v Trnave.

Majú zviazané ruky

„Je nutné uvedomiť si, že v prípade, ak nedochádza k takému konaniu, ktoré je všeobecne záväzným právnym predpisom označené ako protiprávne, polícia nemá žiadne právo voči osobe zakročiť. Výzor, vzhľad, špinavé oblečenie či zápach nie je protiprávnym konaním a policajti nemajú žiaden dôvod ani právo osobu perzekvovať. Policajt, ako verejný činiteľ môže vždy postupovať iba na základe zákona a v jeho medziach. V prípade, ak by toto pravidlo porušil, vystavuje sa možnosti stíhania za trestný čin prekročenia právomocí verejného činiteľa," oz­rejmuje ďalej Ivan Ranuša.

V prípade, ak polícia na mieste zistí konanie, ktoré má znaky priestupku, má právo vyzvať osobu, aby od protiprávneho konania upustila a má právo na uloženie sankcie vo forme pokuty. "Ani v prípade spáchania priestupku neexistuje právomoc mestskej polície vykázať osobu z verejného priestranstva. Čo sa týka finančnej sankcie, je zrejmé, že táto forma trestania osôb bez domova a spravidla bez financií, nie je v praxi aplikovateľná,“ po­vedal Ranuša.

Iba sa presunú

Presunutie takýchto osôb bez domova však nerieši podľa jeho slov daný problém. „Okrem už spomenutých prekážok efektívneho riešenia podnetov týkajúcich sa osôb bez domova, je nutné uvedomiť si, že aj v prípade, ak sa polícii svojím pôsobením, najmä neustálymi kontrolami dodržiavania verejného poriadku, podarí osoby bez domova „vytlačiť“ z jedného miesta, osoby bez domova nezmiznú z povrchu zemského, ale iba sa presunú na iné verejne prístupné miesto, kde budú opäť niekomu vadiť a prekážať.“

A ako ďalej dodáva, problém bezdomovcov nachádzajúcich sa na verejných priestranstvách žiaľ nie je za súčasnej legislatívy systémovo riešiteľný cestou „policajných“ prostriedkov.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Trnavy a okolia

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM