Júlia Vargová Správy Samospráva

Rekonštrukcia na Mikovíniho je v plnom prúde: Úsek je stále neprejazdný, VIDEO

Na začiatku februára odštartovala na Mikovíniho ulici druhá časť plánovanej rekonštrukcie. Jej súčasťou je obnova mosta ponad Trnávku.

Video: Júlia Vargová / Zdroj: Dnes24.sk

Uzávierka ulice spôsobujúca nemalé dopravné obmedzenia je naplánovaná do 3. mája tohto roku. Rekonštrukciu mosta a tamojšej komunikácie mesto spustilo už minulý rok. Celková doba výstavby bola zazmluvnená so zhotoviteľom diela CS s.r.o.Trnava na 210 dní. Rekonštrukcia sa mala uskutočniť v dvoch etapách.

Mestská samospráva začala s rekonštrukciou Mikovíniho ulice v októbri minulého roka. „Cieľom stavebnej investície je odstrániť nevyhovujúci technický stav časti MK – Mikovíniho ul. od okružnej križovatky Linčianská- gen. Goliana po Priemyselnú ulicu. Súčasťou rekonštrukcie MK je aj rekonštrukcia mosta cez vodný tok Trnávka, za účelom zlepšenia jeho stavebne-technického stavu a odstránenie nedostatkov,“ prezradil Pavol Tomašovič pre náš web ešte v čase začiatku rekonštrukcie.

Podľa slov Tomašoviča má byť vymenený mostný zvršok, vrátane odvodnenia a záchytných zariadení. Taktiež má byť uskutočnená sanácia nosnej konštrukcie mosta a tiež jeho spodnej stavby, vrátane spevnenia svahov pod mostom. "Pre zlepšenie bezpečnosti a plynulosti cestnej dopravy na MK Mikovíniho ul. sa v rámci jej kompletnej rekonštrukcie zrealizuje výmena celej konštrukcie vozovky, rekonštrukcia priľahlých chodníkov, vrátane vybudovania cyklochodníka a tiež vjazdov na susedné pozemky,“ dodal hovorca.

Dve etapy

Prvou etapou bola rekonštrukcia miestnej komunikácie na Mikovíniho ulici v úseku od ulice Priemyselnej, po most cez Trnávku. S tou začali ešte v roku 2018. Premávka bola obmedzená len jednosmerne a riadená svetelnou signalizáciou. Druhá etapa, vrátane rekonštrukcie mosta a vybudovania dažďovej kanalizácie pre odvedenie zrážkových vôd je realizovaná tento rok, za úplnej uzávery mosta.

Z dôvodu rekonštrukcie mosta je plánovaná úplná uzávierka na Mikovíniho ulici v Trnave. Podľa pôvodných informácií mesta je uzávierka plánovaná od 04. februára 2019, od o 7:00, do dňa 03. mája 2019 do 22:00. Mestská samospráva predbežne vyčíslila cenu stavby na 1 064 758 eur. Projekt je financovaný z úveru, ktorý prijalo Mesto Trnava na tento účel.

Niekoľko komplikácií

Dve etapy rekonštrukčných prác zlúčili do jednej súťaže na zhotoviteľa. Pôvodne bolo v pláne začať druhou etapou, rekonštrukciou v oblasti mosta. To však nebolo možné kvôli prebiehajúcej výstavbe bytového komplexu Miko. Tesne pri chodníku bola vykopaná jama pre podzemné parkovisko. Stabilizovanie tohto úseku chodníka by bolo problematické a tak radšej mesto zvolilo variantu rekonštrukcie tak, ako práve prebieha.

Podľa informácií od Dušana Béreša, vedúceho odboru investičnej výstavby Mestského úradu v Trnave bolo potrebné sa od pôvodného projektu odchýliť i kvôli georadarovým skúškam, pri ktorých nečakane v podloží objavili dve betónové dosky. Ich vybúranie by bolo neefektívne, a tak na odbore investičnej výstavby Mestského úradu v Trnave rozhodli, že ich len vyfrézujú do potrebnej hĺbky, aby boli finálne vrstvy komunikácie v potrebnej výške.

Ďalšou komplikáciou bola mimoriadna hustota inžinierskych sietí od Zelenečskej po Nitriansku cestu. Tá znemožnila výsadbu zeleného pásu vo vyprojektovanom tvare a rozsahu. V súčasnosti prebiehajú práce na obnove mosta. Najprv bolo potrebné odstrániť všetko až na železobetónový skelet. Následne očistiť a opraviť celú mostovú konštrukciu a až potom položiť nové povrchy vozovky. Takto obnovený most by mal bez problémov slúžiť niekoľko ďalších desaťročí.

Uzavretie tak veľkého ťahu, akým je Mikovíniho ulica spôsobilo v meste nemalé komplikácie. Tým, že je daný úsek neprejazdný, sú okolité ulice enormne vyťažené. Polícia už vopred žiadala vodičov, aby sa pripravili na dopravné obmedzenia. Ulica Mikovíniho slúžila najmä ako transport pre kamiónovú prepravu. Jej odstavenie na približne tri mesiace je pre mesto veľkou záťažou.

„Doprava je presmerovaná prenosným dopravným značením na obchádzkové trasy, najmä na Ulicu Zelenečskú, kde očakávame jej enormné zaťaženie,“ informovala náš spravodajský portál v časoch začatia druhej etapy hovorkyňa KR PZ v Trnave, Mária Linkešová. Obchádzková trasa je vedená po uliciach Nitrianska, Tamaškovičova a Zelenečská. Taktiež platia zmeny v mestskej autobusovej doprave pre linku č. 5 a č. 35.

Rekonštrukcia Mikovíniho ulice
6
Galéria
Foto: Júlia Vargová / Zdroj: Dnes24.sk
Video: Júlia Vargová / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM