Prokop Slováček Rôzne

Rozkvitla lipa, slovanský symbol. Využite jej liečivú moc naplno + RECEPT

Spája sa s ňou množstvo magických rituálov, využíva sa v prírodnom liečiteľstve. Je dlhoveká, najstaršia u nás má vyše 700 rokov. Lipa veľkolistá v týchto dňoch zavoňala omamnou vôňou.

Ilustračný obrázok k článku Rozkvitla lipa, slovanský symbol. Využite jej liečivú moc naplno + RECEPT
Zdroj: TASR

Je symbolom Slovanov, a aj preto sa lipový kvet dostal na reprezentačné darčeky pre zahraničných diplomatov v rámci predsedníctva Slovenska v EÚ. Lipa je tradičným stromom, ktorý rastie v našich mestách. Ceníme si ju hlavne pre jej liečivé kvety, ktoré v zime pomáhajú pri liečení prechladnutia. Nazbierajte si ich aj vy. Na zimu, do zásoby.

Rituály a lipová mágia

Lipovému drevu sa pripisovala magická moc hlavne v boji proti démonom a upírom. Tam kde rastie, blesk vraj len tak ľahko neudrie. Zelenými lipovými halúzkami sa očisťoval dom, dávali sa aj za obrazy, aby zabezpečili pokoj v príbytku. Lipový kyjak sa považoval za ochranný amulet.

Jedlo, ktoré sa naberalo lipovými lyžičkami vraj nemôže nijako zaškodiť. Kto sa pod lipou vyspí, dokonale si oddýchne, má sny o bezstarostnej budúcnosť. Komu lipa vojde do sna, znamená to pre neho veľké šťastie a splnenie túžob.

PREČÍTAJTE SI AJ: Legendy o Ježišovi: Bol Kristus ženatý a ako to, že chodil po vode?

Najstaršia slovenská lipa

Na Slovensku máme viac chránených stromov, ale máloktorý má takú históriu ako Lipa kráľa Mateja. Rastie v blízkosti Bojnického zámku a patrí medzi najstaršie nielen u nás, ale aj v Európe. Podľa povesti ju zasadil vtedajší pán Bojníc Matúš Čák Trenčiansky, známy ako Pán Váhu a Tatier. Vraj v roku 1301.

V 15. storočí pod ňou rád trávil čas uhorský kráľ Matej Korvín z rodu Hunyadiovcov. Preto sa zaužíval názov Lipa kráľa Mateja. Vo svojej najväčšej sile strom dosahoval výšku 30 metrov, obvod 12,5 metra a priemer koruny 36 metrov.

Ľudové liečiteľstvo

Najcennejšou časťou lipy sú jej omamne voňajúce kvety, ktoré rozkvitajú v čase od júna do júla, v závislosti od geografickej polohy. Sú plné peľu, z jedného stromu vyrobia včely až 10 litrov mimoriadne zdravého medu.

Kvet je plný látok, ktoré pozitívne pôsobia na kardiovaskulárne, tráviace a hlavne dýchacie ústrojenstvo. Najčastejšie sa využíva čaj zo sušených kvetov. Pôsobí upokojuje, pomáha pri nespavosti, pôsobí protizápalovo, má potopudný účinok, pomáha znižovať horúčku.

PREČÍTAJTE SI AJ: Česko pátra po miliónoch. Časť výkupného vraj skončilo na cudzej adrese

Lipové kvety zbierajte aj s podporným jazykovitým listom. V dobe, keď je aspoň polovica súkvetia rozvinutých. Za suchého počasia a najlepšie krátko popoludní. Sušte ich v tieni, na vzdušnom mieste. Skladujte v sklenenej nádobe, na mieste bez prístupu priameho svetla, alebo v plátenom vrecúšku.

LIPOVÝ ČAJ

  • Hrsť, alebo dve polievkové lyžice sušených kvetov zalejte pol litrom vriacej vody a nechajte vylúhovať. Môžete dosladiť medom. Čaj sa dá piť aj dlhodobo, bez možných vedľajších účinkov.

LIPOVÁ ŠŤAVA

Čo budete potrebovať:

  • 4 – 5 litrový hrniec, čerstvé lipové kvety, 1 kg cukru, 50 g kyseliny citrónovej (dá sa nahradiť troma, na kolieska nakrájanými citrónmi)

Postup:

  • Čerstvé kvety položte na tácku, aby ste sa zbavili prípadných chrobáčikov. Neumývajte ich, prišli by ste o peľ, ktorý je nositeľom chute. Kvety natlačte do troch štvrtín hrnca. Zalejte prevarenou a schladnutou vodou tak, aby boli všetky kvety pokryté. Pridajte kyselinu citrónovú (alebo kolieska citrónov). Nechajte odstáť 24 až 30 hodín. Občas premiešajte.
  • Potom masu prelejte cez sitko, alebo cez jemnú gázu tak, aby ste z hmoty vytlačili čo najviac tekutiny. Pridajte cukor, miešajte, zohrievajte len veľmi mierne a len do úplného rozpustenia cukru. Tekutina by sa nemala dostať do varu, lebo sa zničia účinné látky.
  • Keď sa cukor rozpustí, ešte za horúca plňte sirup do fliaš, zatvorte, potom otočte dolu hlavou, aby sa uzáver dobre „chytil“. Lipový sirup používajte rozriedený vodou, alebo ním môžete dochucovať čaj.

Foto: tasr, www.lipovykvet.cz

Rozkvitla lipa, slovanský symbol. Využite jej liečivú moc naplno + RECEPT
5
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM