Júlia Vargová Rôzne

Spálené kalórie i vyzbieraný odpad: V Trnave sa chystá ploggovanie

Hlavnou myšlienkou celosvetového podujatia Plogging World je urobiť niečo pre seba a zároveň pre životné prostredie.

Ilustračný obrázok k článku Spálené kalórie i vyzbieraný odpad: V Trnave sa chystá ploggovanie
Foto: Ivan Slaný

Plogging World mieri do Trnavy. V sobotu 27. apríla sa uskutoční aj v našom meste. Informovala o tom radnica na svojej stránke. „Výraz plogging sa skladá zo slov jogging a plocka upp, čo v švédčine znamená zdvihnúť,“ uvádza, a dopĺňa, že práve Švédsko je kolískou nového športu, ktorý spája beh a zber odpadkov do jednej aktivity. Tá je prospešná nielen pre jednotlivca, ale pre celú spoločnosť.

Trnava bude podľa informácií z mesta jedným zo 62 miest z 29 krajín sveta, ktoré sa k tejto iniciatíve pripájajú.

„Ide o prvé podujatie tohto typu na Slovensku a do „ploggovania“ sa zapoja aj Bratislava, Galanta, Komárno a Senec,“ dodáva mesto.

Podujatie v Trnave štartuje o 10:00 v AŠK Slávia, pri vchode z Ulice Jána Hajdóczyho. Trasa povedie cez Cukrovú ulicu, Kalváriu a Rybníkovú naspäť k športovému areálu. Pre účastníkov budú k dispozícii ochranné rukavice a vrecia.

„Ideálne by bolo, keby si bežci priniesli vlastné plastové tašky, ktoré už nepotrebujú, aby sme nemuseli používať nové vrecia. Aj takto spoločne prispejeme k ochrane životného prostredia,“ upozorňuje Erika Jung z Inštitútu pre ľudské zdravie, ktoré v spolupráci s Mestom Trnava podujatie organizuje.

Vyzbierané odpadky sa budú separovať do štyroch základných skupín – plasty, papier, sklo a kov. „Veríme, že sa zapoja nielen ľudia, ktorým záleží na tom, aby sme žili v čistom a peknom prostredí, ale aj športovci, ktorí dostanú chuť si vyskúšať novú disciplínu,“ dodala.

Ako ďalej informuje radnica, plogging vymyslel 57-ročný Švéd a environmentalista Erik Ahlström. Každý deň chodieval do práce na bicykli, pričom si uvedomil, že odpad vedľa chodníkov alebo v kríkoch nikto nezbiera.

Keď si šiel neskôr zašportovať, vzal si so sebou aj igelitku a začal cestou zbierať smeti.

Slovo je populárne aj na sociálnych sieťach – pod označením #plogging zdieľajú bežci na Instagrame svoje zážitky. „Podľa rôznych aplikácii je tento šport účinnejší ako klasický beh, keďže bežec sa musí sem-tam zohnúť po odpadky, spraviť drep a popritom neustále držať v rukách záťaž. Údajne sa pri ploggingu dá spáliť až o 50 kalórii za pol hodinku viac než pri regulérnom džogingu, a ďalším bonusom je aj dobrý pocit z pomoci prírode,“ vysvetľuje podstatu tohto športu Erika Jung.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM