Futbal

Spartak jednoducho miloval: Pred 100 rokmi sa narodil Anton Malatinský

Sto rokov uplynie v stredu 15. januára od narodenia Antona Malatinského, jednej z najvýraznejších osobností trnavského, československého a slovenského futbalu.

Ilustračný obrázok k článku Spartak jednoducho miloval: Pred 100 rokmi sa narodil Anton Malatinský
5
Galéria
Zdroj: TASR

Legendárny tréner priviedol trnavský Spartak nielen k trom federálnym ligovým titulom, ale aj do semifinále Pohára európskych majstrov (PEM). „Bílí andeli“ pod jeho vedením vyhrali Stredoeurópsky pohár, dvakrát triumfovali v Československom a raz v Slovenskom pohári.

Hlavné futbalové mesto

Po bývalom výbornom stredopoliarovi, reprezentantovi Československa a neskôr trénerskej legende pomenovali v roku 1998 trnavský futbalový štadión. V auguste 2016 Malatinskému, ktorý koncom 60. a začiatkom 70. rokov minulého storočia urobil z Trnavy hlavné futbalové mesto Československa, odhalili pred vynoveným štadiónom nesúcim jeho meno, sochu v nadživotnej veľkosti. Trénerského mága, ktorého familiárne prezývali Toni-báči, vyhlásili aj za Trnavčana 20. storočia in memoriam.

Anton Malatinský sa narodil 15. januára 1950 v Trnave. V „malom Ríme“ začal aj s futbalovou kariérou, ktorú technický futbalista a organizátor hry odštartoval v drese miestneho Rapidu a v rokoch 1935–1949 hrával aj za TŠS Trnava. Od roku 1949 do roku 1952 si obliekal dres NV Sokol Bratislava, dnešného bratislavského Slovana. Jeho pôsobenie v belasých farbách zdobia dva (1950, 1951) tituly ligového šampióna Československa.

Vyradilo ho zranenie kolena

V rokoch 1953–1956 hral za Baník Handlovú. Aktívnu hráčsku kariéru predčasne ukončil pre dlhotrvajúce zranenie kolena ako hráč Spartaka v roku 1956. Celkovo odohral 219 ligových zápasov a strelil 79 gólov.

Budúci úspešný tréner patril počas vojnových a povojnových rokov do plejády špičkových česko-slovenských hráčov. Šesťkrát reprezentoval vojnovú Slovenskú republiku (1939–1945) a v rokoch 1948 až 1950 desaťkrát bývalú Československú republiku (ČSR), ktorú zastupoval aj na švajčiarskych majstrovstvách sveta (MS) v roku 1954.

Futbal Slovensko: viac aktuálnych správ z futbalu

Už ako prvoligový hráč trénoval spolu s Jozefom Markom trnavských dorastencov, s ktorými v roku 1948 získal československý dorastenecký titul. Po vynútenom konci aktívnej činnosti sa definitívne vydal na trénerskú dráhu, ktorú začal na lavičke Spartaka Trnava, kde pôsobil v troch obdobiach: 1956–1960, 1963–1968, 1971–1976.

Svoj trénerský talent podporil aj štúdiom zahraničnej literatúry a z nej získané poznatky prenášal úspešne do futbalovej praxe. Svojimi trénerskými metódami výrazne predstihol vývoj futbalu v bývalom Československu, čo sa odzrkadlilo aj vo výsledkoch.

Ligové tituly

Populárni „bílí andeli“, ktorých Anton Malatinský vyformoval z talentovaných mladíkov z Trnavy a jej okolia, začali pod jeho vedením hrať atraktívny útočný futbal podporený kvalitou defenzívou. Zoskupil do jedného tímu takých futbalistov ako Jozef Adamec, Karol Dobiáš, Ladislav Kuna, Vladimír Hagara, Vojtech Varadín, Dušan Kabát, Anton Hrušecký, Alojz Fandel a ďalších, ktorým vedel nájsť správny post na ihrisku.

Hráči Spartaka Trnava sa spolu so svojím obľúbeným trénerom v rozmedzí rokov 1967 až 1975 tešili z troch (1968, 1972, 1973) československých ligových titulov. Červeno-čierni v tomto období nechali za sebou také populárne a úspešné kluby ako Sparta Praha, Dukla Praha, Slovan Bratislava či ostravský Baník.

V roku 1967 vyhrali „bílí andeli“ aj niekdajší Stredoeurópsky pohár. Dvakrát (1967, 1971) sa tešili zo zisku Československého a raz (1971) Slovenského pohára.

Nezabudnuteľné bolo pôsobenie na európskych trávnikoch. V roku 1969 sa prebojovali do semifinále Európskeho pohára majstrov (EPM), v ktorom však dosť nešťastne stroskotali na Ajaxe Amsterdam.

Svojim zverencom vštepil dôsledný Anton Malatinský takú disciplínu a futbalovú zodpovednosť, že boli úspešní aj v čase jeho neprítomnosti, keď ako tréner pôsobil v rakúskych kluboch Admira Wacker Viedeň a FC Sankt Pölten, alebo v holandskom ADO Den Haag. Napriek pôsobeniu v zahraničí drží Anton Malatinský medzi slovenskými trénermi rekord v počte odkoučovaných ligových duelov. Milovaný Spartak viedol totiž v 538 ligových zápasoch.

Nevyhli sa mu problémy

V roku 1978 si ako hlavný tréner sadol na lavičku najväčšieho trnavského rivala Slovana Bratislava, kde vystriedal ďalšiu futbalovú trénerskú legendu Jozefa Vengloša.

Osud najúspešnejšieho trénera v histórii Spartaka Trnava Antona Malatinského bol poznačený aj negatívnymi udalosťami. Tri roky strávil vo väzení za údajnú ekonomickú trestnú činnosť.

Na obvinení sa podieľala aj vtedajšia komunistická Štátna bezpečnosť (ŠtB). Nepríjemnosti s totalitnou mocou v bývalom Československu zažil aj potom, ako jeden z jeho trnavských zverencov opustil výpravu pred zápasom s talianskym AS Rím, lebo sa chcel stať kňazom.

Anton Malatinský, veľký futbalový stratég, psychológ a tréner, ktorý predbehol svoju dobu, zomrel 1. decembra 1992 v Trnave vo veku 72 rokov.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Trnavy a okolia.

Foto: ilustračné

Socha Antona Malatinského
5
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM