Rastislav Búgel Samospráva

Stačí vám vodičský preukaz: Počas týždňa mobility jazdíte autobusom zadarmo!

Mesto Trnava sa aj tento rok zapojí do kampane Európsky týždeň mobility, koordinovanej na národnej úrovni Slovenskou agentúrou životného prostredia (SAŽP).

Ilustračný obrázok k článku Stačí vám vodičský preukaz: Počas týždňa mobility jazdíte autobusom zadarmo!
Zdroj: TASR

Od stredy (16.9.) do utorka (22.9.) bude v Trnave mestská autobusová doprava zdarma pre každého, kto sa pri nástupe preukáže vodičovi vodičským preukazom. Informoval hovorca Mestského úradu Trnava Pavol Tomašovič.

Znižovanie nákladov

„Motto tohtoročnej kampane je ‚Vyber, zmeň, kombinuj‘ s cieľom motivovať obyvateľov miest, aby okrem osobných motorových vozidiel využívali aj iné alternatívy dopravy a ich kombinácie,“ uviedol Tomašovič s tým, že správnou voľbou môže každý z nás významne prispieť k zlepšeniu svojho zdravia a životného prostredia. Nemenej dôležitý je fakt, že častejším využívaním a kombinovaním pešej, cyklistickej a mestskej hromadnej dopravy namiesto áut šetríme nielen vlastné finančné prostriedky, ale znižujeme náklady aj obciam a mestám, v ktorých žijeme.

Spríjemnenie pohybu

Podľa jeho slov s cieľom spríjemniť chodcom pohyb po historickom centre mesta rozšírila tento rok trnavská mestská samospráva pešiu zónu z Hlavnej a Trojičného námestia aj na zrekonštruovanú Hviezdoslavovu ulicu. Mesto sa dlhodobo venuje budovaniu cyklistických trás, aby aj v nových podmienkach nárastu automobilizmu podporilo bezpečnú cyklistickú dopravu, ktorá má v Trnave fanúšikov a silnú tradíciu. „Preto v rámci Európskeho týždňa mobility sme pripravil v piatok (18.9.) od 12.00 do 16.00 h na Hviezdoslavovej ulici verejnú diskusiu o tom, ako sa majú správať cyklisti ako účastníci cestnej premávky a aké pravidlá musia dodržiavať pri jazde po chodníkoch cez pešiu zónu,“ povedal Tomašovič.

Vyznačia druhú časť chodníka

Dodal, že na otázky občanov bude od 14.30 h odpovedať prvý národný cyklokoordinátor Peter Klučka, jeden z autorov Národnej stratégie rozvoja cyklistickej dopravy a cykloturistiky v SR a dlhoročný propagátor cyklistiky. Okrem toho bude v Parku Janka Kráľa vyznačená druhá časť cyklochodníka vodorovným a zvislým dopravným značením.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM