BTW Správy Samospráva

Staničný park prišiel o štatút chráneného územia, jeho revitalizácia má zelenú!

Park Janka Kráľa, v Trnave nechválne známy pre svoje znečistenie, príde o štatút chráneného obecného územia. Rozhodli o tom poslanci mestského zastupiteľstva v utorok 30. júna.

Ilustračný obrázok k článku Staničný park prišiel o štatút chráneného územia, jeho revitalizácia má zelenú!
Zdroj: www.facebook.com/lepsiatrnava

Skultúrňovanie zanedbaného mestského parku verzus ochrana prírody boli témy dlhej a vášnivej poslaneckej diskusie na utorkovom zasadnutí mestského zastupiteľstva. Primátor Peter Bročka uviedol, že park čaká zásadná revitalizácia a spojenie s blízkym parkom na Beethovenovej. Zdôraznil, že jeho ochrana nebude narušená.

Spor sa stal témou po petícii, ktorú spustil poslanec Matej Lančarič, ktorý je aj autorom návrhu priznať parku štatút chráneného územia spred šiestich rokov. Petíciu proti zámeru radnice podpísalo vyše 1200 obyvateľov Trnavy.

V čom bol problém?

Bodom sporu bola hlavne plánovaná výstavba kaviarní do 100m2 na troch miestach parku podľa víťazného návrhu obnovy parku, ktorý vzišiel z požiadaviek spolupráce mesta s občanmi.

Podľa pôvodného VZN platného od 1. októbra 2014 sa zakázali a obmedzili vybrané činnosti na území Parku Janka Kráľa. „Medzi iným určilo možnosť umiestniť do parku maximálne jednu jednopodlažnú stavbu (kiosk) o maximálnej zastavanej ploche do 30 m2 pre účely doplnkových služieb podporujúcich rekreačné aktivity, bez zohľadnenia veľkosti park,“ dopĺňa dôvodová správa.

Lančarič pred hlasovaním navrhol kompromis, kedy by sa nemusel rušiť štatút parku, ale do pôvodného nariadenia by sa vložila výnimka, ktorá by dovolila výstavbu jedného zariadenia na začiatku parku.

Poslanci nakoniec odsúhlasili pôvodný návrh radnice.

Nové VZN

Nové všeobecne záväzné nariadenie začne platiť 18. júla. Dôvodová správa uvádza, že Staničný park bol „podľa plošnej výmery nad 30.000 m2, dostupnosti pre obyvateľov mesta, vybavenosti a intenzity údržby zaradený medzi parky celomestského významu. Do parkov tejto kategórie je umožnené umiestňovať nové budovy pre plnenie návštevníckych alebo doplnkových služieb na podporu rekreačných aktivít najviac jeden objekt o celkovej ploche do 100 m2 na každých, aj začatých 30.000 m2 z celkovej plochy parku.“

Ochrana územia bude dostatočne zabezpečená podľa zákona o ochrane prírody a krajiny, platného územného plánu mesta Trnava a VZN o verejnej zeleni.

Po hlasovaní primátor Peter Bročka uzavrel záležitosť s odkazom, že revitalizácia parku prebehne v ich záujme ako aj v záujme prírody.

Pohľad autora víťazného projektu

Podľa autora víťazného návrhu revitalizácie parku Janka Kráľa, krajinného architekta Eugena Guldana, je pri mestskom parku podstatná starostlivosť a údržba.

„Park má slúžiť ľuďom, má im umožniť pobyt v priestore, ktorý poskytuje nadštandard toho, čo nemajú doma, toho čo nemôžu mať v záhrade, bežne na ulici. Poskytuje im tieň, oddych, relax, poskytuje priestor pre hru detí, priestor pre šport a relaxáciu, oddych pre dušu,“ povedal.

Aby mohol park tieto požiadavky naplniť, musí byť bezpečný, funkčný, atraktívny.

„To znamená, že pri pobyte v parku nesmie nastať situácia, že na nás padne strom, hrozí nám nebezpečie od rôznych pochybných ľudí, ktorí v parku trávia podstatnú časť dňa a noci. V parku máme mať v každom bode a čase pocit bezpečia a pohodlia,“ dodal.

Hlavným cieľom podľa krajinného architekta je, aby zelený ale nefunkčný priestor plný stromov, bol premenený na funkčný park. Na územie, ktoré bude spĺňať najvyššie štandardy verejného priestoru. Aby si ho mohli užívať starší, mladší, aktívni aj tí čo si prídu len posedieť na lavičke. Alebo na káve, či inom občerstvení.

„Nevyhnutnou súčasťou každého rozľahlého mestského parku je prítomnosť kaviarní a kultúrno-spoločenských priestorov, ktoré môžu poskytnúť priestor aj na grilovanie, na spoločenské aktivity v podobe divadla, prírodného kina, priestor pre rôzne spoločenské akcie, mini koncerty, detské predstavenia v prírode. To všetko nielen pre obyvateľov blízkeho okolia parku, ale aj pre obyvateľov celého mesta, prípadne jeho okolia,“ vysvetlil Guldan.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM