Monika Hanigovská Krimi

Súd potvrdil trest pre vodiča autobusu, v ktorom zomreli študentky trnavského gymnázia

Odsúdili šoféra autobusu za nešťastie, pri ktorom zhasli štyri ľudské životy. Rozsudok potvrdil Odvolací Krajský súd v Trnave. Súd mu vymeral šesťročný trest.

Ilustračný obrázok k článku Súd potvrdil trest pre vodiča autobusu, v ktorom zomreli študentky trnavského gymnázia
Zdroj: TASR

Odvolací Krajský súd (KS) v Trnave potvrdil v utorok šesťročný trest odňatia slobody pre šoféra autobusu, pri havárii ktorého v júni 2014 zomreli štyri študentky trnavského športového gymnázia. Pojednávanie sa konalo bez prítomnosti obžalovaného Milana H., ktorý o to požiadal.

Rozsudok vo veci vyniesol Okresný súd (OS) v Trnave v decembri 2016, obžalovaný i poškodení sa voči nemu odvolali.

Trest pre vodiča

Na utorkovom verejnom zasadnutí predsedníčka senátu KS uviedla, že prvostupňový súd vyhodnotil všetok dôkazový materiál správne, ako príčinu nehody určil nepozornosť vodiča. KS sa však nestotožnil s príčinou nepozornosti, ktorú určil OS ako zapozeranie sa do obrazovky televízora alebo mikrospánok. Nakoľko Milan H. viedol bezúhonný život, mohli byť pri určení trestu zohľadnené poľahčujúce okolnosti. Milan H. bude trest odpykávať v zariadení s minimálnym stupňom stráženia a zároveň má zákaz viesť motorové vozidlo na sedem rokov.

Poškodení sú so svojimi nárokmi odkázaní na civilné súdne pojednávanie. Vodič pracoval v dopravnej firmy MH Trans Cífer, ktorá je zodpovedná za škodu spôsobenú jej zamestnancom.

Počas jazdy nebol nik pripútaný

Tragická nehoda sa stala na úseku diaľnice D1 v smere z Piešťan na Trnavu. V autobuse sa vracali žiaci zo školského výletu na Orave. Vozidlo zišlo z cesty a v priekope sa prevrátilo. Na mieste boli mŕtve štyri dievčatá, ktoré sedeli na zadných sedadlách.

Príčinou ich smrti bolo privalenie vozidlom a následné udusenie. Zranenia utrpeli takmer všetci pasažieri, tri osoby majú trvalé následky.

Žiadny z pasažierov nebol počas jazdy v autobuse pripútaný, znalci vyhodnotili dvanásť bezpečnostných pásov vo vozidle ako nefunkčných. Na dopad kolízie to ale nemalo vplyv.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM