Rôzne

Toto je on: Foto stromu z okresu Trnava, ktorý skrášli vianočný Brusel

V Majdánskom nad obcou Horné Orešany pri Trnave dnes vyťali 22-metrovú jedľu obrovskú. Tá bude darom pre vianočné námestie Grand Place v Bruseli.

Ilustračný obrázok k článku Toto je on: Foto stromu z okresu Trnava, ktorý skrášli vianočný Brusel
9
Galéria
Zdroj: TASR

Bude tak pripomienkou slovenského predsedníctva v Rade Európy. Strom, ktorý vyšiel ako víťaz z interného výberového konania Lesov SR, rástol v Malých Karpatoch tridsaťšesť rokov.

Lesy SR vyberali najvhodnejší exemplár medzi drevinami, ktoré sú z rôznych dôvodov určené na výrub. Jedľa z Majdánskeho pochádza zo súkromného pozemku, svojím vzrastom začala ohrozovať statiku budovy i bezpečnosť ľudí.

Generálny riaditeľ Lesov SR Marian Staník povedal, že výber realizovali v spolupráci so zástupcami bruselského magistrátu a Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. „Tento strom je reprezentatívny, má veľkú korunu a pravidelný tvar. Je to náš pozdrav do Bruselu pri príležitosti nadchádzajúcich Vianoc,“ dodal Staník.

Zdroj: TASR

Podľa Jaroslava Horvátha zo smolenického závodu Lesov SR, ktorý je zároveň bratom majiteľa pozemku, jedľu vysadili v roku 1980.

„Vtedy bola v objekte materská škôlka. Táto jedľa je cudzokrajná, má pôvod v Severnej Amerike a na Slovensku sa veľmi nevyskytuje,“ uviedol Horváth s tým, že ani nemá vedomosť o tom, že by sa v okolí nachádzal ďalší kus. Logistická príprava, ako uviedol, trvala zhruba týždeň. Na cestu do Bruselu sa strom vydáva už dnes.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Trnavy a okolia

Pozrite si ho na fotkách:Tento strom z Trnavského okresu skrášli vianočný Brusel
9
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM