Júlia Vargová Rôzne Správy

Triedením kovových obalov šetríme prírodné zdroje: Viete kam separovať plechovky?

Plechovky od nápojov a drobné kovové odpady sú často prítomné v komunálnom odpade. Ich triedením a recykláciou však ušetríme prírodné zdroje a energiu.

Ilustračný obrázok k článku Triedením kovových obalov šetríme prírodné zdroje: Viete kam separovať plechovky?
Foto: Júlia Vargová / Zdroj: Dnes24.sk

Trnavská radnica na svojich stránkach upozornila na potrebu recyklácie kovového odpadu. V Trnave má takýto odpad pod palcom organizácia zodpovednosti výrobcov ENVI-PAK.

Kovové obaly v Trnave hádžeme do žltých kontajnerov spolu s plastami.

Pre ENVI-PAK ich následne vytriedi zberová spoločnosť. „Nápoje a potraviny, ktoré sú balené do kovových obalov, využívame v našom živote vo veľkej miere. Ale aj plechovky od nápojov či iné drobné kovové obaly je potrebné triediť, aby mohli naďalej slúžiť aj po spracovaní,“ vysvetľuje mesto. Ako ďalej ozrejmuje, materiál, z ktorého sú plechovky a konzervy vyrobené, je odolný, a keď ich vyhodíme vo voľnej prírode, proces rozkladu trvá niekoľko desiatok rokov.

„Napríklad hliníková plechovka sa v prírode rozloží až za 60 rokov,“ uvádza a dodáva, že naopak, recykláciou kovov sa prírodné zdroje a energia významne zachovávajú. Pred vyhodením plechoviek do zbernej nádoby by sa mal takýto odpad stlačiť, aby sa ich objem zmenšil na čo najmenšiu možnú mieru.

„Do zberných nádob nie je vhodné vhadzovať kovové obaly, ktoré sú znehodnotené od farieb, chemikálií či lepidiel, ale ani obaly, ktoré sú kombinované s iným materiálom, napríklad obaly od zubných pást,“ upozorňuje mesto.

Každá plechovka hodená do žltého kontajnera sa počíta.

Ako informuje radnica, po vytriedení prejde kovový odpad rôznymi technológiami úpravy. Strihaním, lámaním, lisovaním, drvením, briketovaním… Dotriedené kovové odpady putujú do hút, kde sa pretavia. To, čo v tomto odpade zostalo (zvyšky potravín alebo farby v konzervách), zhorí pri teplote 1700 °C. „Roztriedený a zlisovaný kov sa odváža na ďalšie spracovanie, kde dostane nový život v podobe kľúčov, rámov na bicykel či plechovky,“ ozrejmuje mesto.

Ďalej dodáva, že nezanedbateľné je aj šetrenie prírodných zdrojov. „Napríklad na výrobu jednej tony ocele z recyklovaných materiálov sa použije o 1,5 tony menej železnej rudy, ušetrí sa 500 kilogramov uhlia, vody o 40% a energie o 75%. Zníži sa znečistenie ovzdušia o 86%, znečistenie vody o 97% a zníži sa i ťažobný odpad o 97%,“ konkrertizuje.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM