Samospráva

Trnava má novú parkovaciu politiku: Čo sa zmení a o koľko si priplatíme?

Parkovacia politika v Trnave sa výrazne zmení. Dotkne sa aj výšky poplatkov za státie, ale rieši aj prvú rezidentskú zónu.

Ilustračný obrázok k článku Trnava má novú parkovaciu politiku: Čo sa zmení a o koľko si priplatíme?
Foto: Júlia Vargová / Zdroj: Dnes24.sk

Všeobecne záväzne nariadenie (VZN), ktoré zásadne mení parkovaciu politiku v meste Trnava a vnáša doň nové prvky, prijali v utorok poslanci na online zasadnutí mestského zastupiteľstva.

VZN o dočasnom parkovaní motorových vozidiel na území mesta Trnava prináša novú výšku poplatkov, stanovuje prvú rezidentskú zónu, rozširuje spoplatnené zóny a inovuje podobu parkovacích kariet.

Parkovanie zdražie

Za parkovanie motorového vozidla zmenilo mesto sadzby tak, že v centrálnej mestskej zóne je pri platbe v parkovacom automate za prvých 30 minút platba 0,70 eura, ďalšie platby bankomatovou kartou sú rátané v štvrťhodinových intervaloch a v prípade hotovosti v menej ako päťminútových intervaloch.

Hodina v centre Trnavy vyjde od platnosti VZN od augusta tohto roku na 1,40 eura, doteraz to bolo 0,50 eura na hodinu.

SMS úhrada je 1,60 eura za každú začatú hodinu parkovania, doteraz bolo 0,60 eura. Prostredníctvom aplikácie sa bude platiť 0,30 eura za každú začatú štvrťhodinu státia.

Mimo centra

V zóne mimo centra mesta sú sadzby znížené. Mesto v dôvodovej správe uviedlo, že súčasné, dlhší čas sa nemeniace sadzby stratili regulačný význam. Cena za parkovanie musí byť opakovane prehodnocovaná a jej pevné stanovenie nie je podľa radnice žiaduce.

Prečítajte si tiež

Parkovacie karty

Filozofia poplatkov za parkovacie karty sa bude odvíjať od trvalého pobytu majiteľa vozidla alebo sídla právnickej osoby v meste. Celomestská parkovacia karta s názvom Trnavčan vyjde na rok na 400 eur, čo je rovnako ako doteraz v prípade všetkých majiteľov vozidiel.

Vlastník auta bez trvalého pobytu zaplatí za parkovaciu kartu s názvom Trnava na rok 600 eur, na pol roka 360 eur, na tri mesiace 210 eur. Karta Trnavčan má sadzby na polrok 240 eur a tri mesiace 140 eur. Majitelia vozidiel, ktoré sú poháňané výlučne elektromotorom, zaplatia za ročnú parkovaciu kartu Eko sumu 15 eur, pokiaľ majú v Trnave trvalý pobyt alebo firma sídlo.

Rezidentská zóna

V prvej rezidentskej zóne v lokalite Ulice Ľudmily Podjavorinskej, B. S. Timravy a časti Sladovníckej bude vlastník s trvalým pobytom za svoje prvé auto platiť jedno euro ročne, za druhé auto 99 eur.

Podľa primátora Petra Bročku ide o jeden z najdôležitejších materiálov roka, verí, že VZN bude flexibilné, a teda často inovované podľa potrieb.

Foto: ilustračné

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM