Aktualizované BTW Správy Samospráva

Minister školstva v Trnave: Účasť na vyučovaní bude dobrovoľná. Aj pre učiteľov

Branislav Gröhling nechcel povedať, či školský rok skončí v riadnom termíne, alebo či žiaci dostanú vysvedčenie a vrátia učebnice až v septembri.

Ilustračný obrázok k článku Minister školstva v Trnave: Účasť na vyučovaní bude dobrovoľná. Aj pre učiteľov
Zdroj: TASR

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) v stredu 13. mája navštívil Trnavu. Zaujímal sa o názory pedagógov a zriaďovateľov na možné znovuotvorenie a návrat žiakov do škôl. Tie mu majú pomôcť pri rozhodovaní o podobe pokračovania školského roku.

V sprievode primátora Petra Bročku navštívil základné školy (ZŠ) na ulici Gorkého a Andreja Kubinu. Zaujímavosťou je, že medzi školami sa presúval na rodinnom elektrobicykli. S predsedom Trnavského samosprávneho kraja Jozefom Viskupičom navštívil obchodnú akadémiu.

„Navštívime za týmto účelom všetky kraje, aby sme vyslovili aj naše očakávania a možnosti, ako by sa malo zrealizovať možné otvorenie jednotlivých častí školstva,“ uviedol minister s tým, že potrebujú na rozhodnutie súčinnosť jednotlivých zložiek rezortu. Poznatky z návštev vyhodnotia do pondelka a ďalší týždeň až dva budú potrebovať školy na to, aby sa dokázali pripraviť.

Usmernenie sa už začína tvoriť, aby sme, keď to bude aktuálne, vedeli poslať podrobný pokyn zriaďovateľom.

Bude vysvedčenie v júni?

Minister nechcel povedať, či školský rok skončí v riadnom termíne, alebo či žiaci dostanú vysvedčenie a vrátia učebnice až v septembri. Závisieť to bude aj od vývoja epidemiologickej situácie, ktorú podľa neho nedokážu predpovedať.

Škôlky a 1. stupeň ZŠ

Keďže materské školy sa otvoria len pre menšie skupiny detí a zároveň nemajú dostatočné priestorové kapacity pre všetky deti, situácia povedie k tomu, že nebudú uspokojení všetci rodičia. Na prvom stupni ZŠ, vďaka voľným priestorom pre 2. stupeň, by problém s priestormi pre menšie skupiny žiakov nemal nastať. Účasť na vyučovaní priamo v škole by mala byť na báze dobrovoľnosti Dobrovoľná osobná účasť na vyučovaní by sa mala týkať aj učiteľov.

Zdroj: TASR

Primátorov pocit z návštevy

Trnavský primátor Bročka sa k stretnutiu s ministrom vrátil vo vyjadrení na sociálnej sieti. „Po dnešnom stretnutí nemám pochybnosti o tom, že má uprimný a jasný cieľ urobiť maximum pre zlepšenie školského systému. Dnes sme spolu navštívili základné školy na Gorkého a Kubinu, kde s pedagogickými zamestnancami rozoberali rôzne aspekty postupného otvárania škôl a škôlok. Za mesto sme jasne deklarovali, že urobíme maximum pre obnovenie vzdelávacieho procesu podľa pokynov ministerstva,“ informoval a pridal aj osobnejší pohľad. „V osobnej rovine je minister Gröhling naozaj pohodový, otvorený a pozitívny človek. Palce hore aj za odvahu, lebo na požiadavku previezť sa z jednej školy na druhú na bicykloch sme zareagovali cargobajkami. Pán minister sa nezľakol príležitosti a svoju prvú jazdu na cargu a elektrobicykli zvládol na jednotku,“ dodal na odľahčenie Bročka.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM