Správy

Trnava osádza solárne panely: Pribudnú na školách, poliklinike a mestských budovách

Mesto Trnava by malo mať do konca roka nainštalované na strechách všetkých svojich deviatich základných škôl (ZŠ) solárne panely.

Ilustračný obrázok k článku Trnava osádza solárne panely: Pribudnú na školách, poliklinike a mestských budovách
Zdroj: Peter Bročka

Počas týždňa sa začala, ako informoval primátor Peter Bročka, realizácia fotovoltiky na ZŠ Spartakovská, ZŠ Gorkého a ZŠ Atómová. Ambíciou je využiť na tento účel aj maximum ďalších striech nehnuteľností vo vlastníctve mesta.

„Končí sa súťaž na realizáciu fotovoltickej elektrárne na stredisku sociálnej starostlivosti, a tiež na mestskej poliklinike, prebieha zároveň posudzovanie nosnosti a vhodnosti strechy zimného štadióna a rozpracúvame posudky nosnosti striech ostatných našich budov,“ uviedol primátor.

Ďalšie plány

V snahe mierniť dosahy krízy mesto Trnava zvažuje umiestniť fotovoltickú elektráreň aj na revitalizovanom telese skládky komunálneho odpadu. Je to podľa Bročku ideálna plocha, nevyužívaná na žiadnu potravinársku ani inú produkciu, realizácia si vyžiada náklad do dvoch miliónov eur. Primátor nevylúčil ani prenájom striech bytových domov mestu i realizáciu sídliskových nabíjacích hubov.

Prečítajte si tiež

Narazili na problém

„Chceme takto znižovať celkovú spotrebu energie,“ uviedol primátor. Narážajú však na problém pripojenia týchto energetických zdrojov do siete.

„S odôvodnením, že nie je žiadna aktuálna voľná kapacita. Nie je ani možnosť vytvárať virtuálnu batériu, takže čo sa vyrobí, sa musí spotrebovať v reálnom čase,“ dodal. Mesto sa chce v tejto veci opätovne obrátiť na Ministerstvo hospodárstva SR.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM