han Krimi

Trnavčana chceli pripraviť o takmer 20-tisíc eur: POZOR, môžu to skúšať aj na VÁS!

Polícia v Trnave vyšetruje viacero prípadov falošnej podpory známej softvérovej spoločnosti. Neuveríte ako lišiacky išli na jedného muža z Trnavy.

Ilustračný obrázok k článku Trnavčana chceli pripraviť o takmer 20-tisíc eur: POZOR, môžu to skúšať aj na VÁS!
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Neznámi muž a žena volali opakovane 51-ročnému Trnavčanovi, komunikovali po anglicky. „Predstavili sa ako zástupcovia spoločnosti Microsoft. Pod zámienkou pomoci pred hackerským útokom ho presvedčili, aby si nainštaloval rôzne aplikácie, cez ktoré sa dostali do jeho počítača,“ uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave Zlatica Antalová.

Fígeľ na diaľku

Muž postupoval presne podľa ich inštrukcií. „Cez zdieľanú obrazovku a vyplnený formulár od neho postupne získali údaje k jeho platobnej karte. Nevšimol si to a spolu so všetkými údajmi s nimi zdieľal aj prístupové heslá do internetbankingu,“ doplnila krajská policajná hovorkyňa.

Následne viacerými transakciami bez jeho súhlasu a vedomia previedli z mužovho účtu viac ako 3 200 eur. Pokúsili sa ešte o jeden prevod, ktorý ale nebol úspešný. Ak by sa im podaril, spôsobili by Trnavčanovi škodu viac ako 17-tisíc eur.

Trestné stíhanie

Ide zatiaľ o najvyššiu sumu, ktorá bola policajtom za posledné dni nahlásená. Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci neoprávneného vyrobenia a používania platobného prostriedku, elektronických peňazí alebo inej platobnej karty spáchaného spolupáchateľstvom.

V prípade dokázania viny hrozí páchateľom trest odňatia slobody až na osem rokov. Polícia uviedla, že podvodníci tentokrát volali z týchto čísiel: +421 903 430 586, +421 958 459 198, +421 969 824 549, +421 994 241 067, +421 908 485 899 a +421 903 951 743.

Polícia vyzýva ľudí, aby v žiadnom prípade neposkytovali cudzím osobám údaje o svojich platobných kartách a internetbankingu, a nedávali im prístup do svojho počítača alebo mobilného telefónu.

FOTO: ilustračné

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Správy z Trnavy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM