Správy

Trnavčania, dve dávky už nestačia: KDE budete potrebovať aj TEST?

Niektorým zrejme prísnejšie opatrenia zmaria novoročné predsavzatia. Obmedzenia sa týkajú očkovaných, prekonaných, ale aj detí.

Ilustračný obrázok k článku Trnavčania, dve dávky už nestačia: KDE budete potrebovať aj TEST?
4
Galéria
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Od 19. januára budú na Slovensku s obmedzeniami otvorené všetky školy, prevádzky aj služby. „Tieto celonárodné opatrenia budú platné najviac štyri týždne po dosiahnutí vrcholu vlny variantu Omikron,“ informuje o tom ministerstvo zdravotníctva.

Budú platiť štyri režimy, a to základ, OTP, OP a novinkou bude režim OP+.

So zmenou musia rátať aj prekonaní, ktorým sa už nebude uznávať 180 dní od pozitívneho výsledku na Covid-19 ale po novom to bude len 90 dní.

Ktorý režim spĺňate?

V režime základ naďalej platí, že vstup je povolený pre všetky osoby bez ohľadu na ich prípadné očkovanie, prekonanie choroby či výsledok testovania.

Režim OTP je pre osoby, ktoré sú kompletne očkované, testované (od odberu PCR 72 hodín, Ag 48 hodín) alebo ochorenie COVID –19 prekonali za ostatných 90 dní

Režim OP spĺňajú kompletne zaočkované osoby po dobu 9 mesiacov od ukončenia základnej očkovacej schémy, resp. od ostatnej „booster“ dávky, osoby po prekonaní COVID-19 + jedna dávka vakcíny, osoby po prekonaní COVID-19 potvrdeného RT-PCR nie staršom ako 90 dní, ale aj deti mladšie ako 12 rokov a dva mesiace a dočasne, alebo trvalo kontraindikované osoby na základe jednotného formuláru s platným testom.

Nový režim OP plus

Okrem OP musíte v tomto novom režime mať test. PCR vám platí 72 hodín od odberu, antigénový 48 hodín od odberu.

OP plus tiež spĺňate, ak už máte booster dávku, prípadne máte kompletné očkovanie + ste prekonali ochorenie COVID –19, pred nie viac ako 180 dňami.

Test sa vyžaduje v režime OP plus aj pre deti vo veku od dvoch do 12 rokov a dvoch mesiacov. Staršie deti do 18 rokov a dvoch mesiacov potrebujú v režime OP plus kompletné zaočkovanie aj test.

Na druhej strane sa dozviete, kde nový režim OP plus platí a ako budú fungovať kiná či reštaurácie.

Prečítajte si tiež

Nové opatrenia pre vlnu omikron platné od 19. januára
4
Galéria
Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM