Správy

Trnavčania, dve dávky už nestačia: KDE budete potrebovať aj TEST?

Niektorým zrejme prísnejšie opatrenia zmaria novoročné predsavzatia. Obmedzenia sa týkajú očkovaných, prekonaných, ale aj detí.

Ilustračný obrázok k článku Trnavčania, dve dávky už nestačia: KDE budete potrebovať aj TEST?
4
Galéria
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Kde platí OP plus?

V novom režime OP plus budú fungovať tzv. „vysoko rizikové hromadné podujatia“, ako napríklad svadby, kary, oslavy, večierky, plesy, diskotéky, ale aj hromadné podujatia v prevádzkach verejného stravovania. Kapacita na týchto podujatiach bude maximálne 20 osôb. Povinný bude zoznam účastníkov.

Obrady – sobáš a krst budú môcť byť v režime OTP.

V režime OP plus budú fungovať aj ubytovacie zariadenia. Kapacita bude bez limitu. Režim základ bude zakázaný okrem karanténnych zariadení a ubytovaní dlhodobého charakteru.

OP plus bude platiť aj vo fitness. Maximálna kapacita bude 50 osôb, alebo minimálne 15 m2 na osobu.

To istí platí aj pre wellness, aquaparky a kúpele, pokiaľ nejde o zdravotnú indikáciu.

Reštaurácie

Reštaurácie budú môcť fungovať v režime OP, teda pre očkovaných a po prekonaní COVID-19.

V režime základ je povolený len okienkový predaj.

Neesenciálne obchody, múzeá, galérie, výstavné siene, knižnice budú fungovať v režime OP.

Testovanie zamestnancov

Na pracovisku bude platiť režim OTP (očkovaní, testovaní, po prekonaní ochorenia COVID-19). V zamestnaní sa odporúča v maximálnej možnej miere práca z domu.

Testovanie zamestnancov by malo zostať v režime raz týždenne, nie dvakrát, ako bolo uvádzané v Návrhu opatrení proti SARS-CoV-2 (variant omikron), ktorý vláda schválila na stredajšom (12. 1.) zasadnutí. Vyhlásil to v piatok 14. januára minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) s tým, že išlo o chybu.

V prípade zamestnania sa má podľa vládneho materiálu využívať v maximálnej možnej miere inštitút práce z domu, teda home office.

Prezenčne bude naďalej platiť režim OTP (očkovaní, testovaní, po prekonaní ochorenia COVID-19). Z materiálu tiež vyplývalo, že test bude vyžadovaný aspoň dvakrát do týždňa. Sulík upozornil, že táto informácia sa tam dostala omylom.

„Nebude dvakrát týždenne, ostane to, ak tak pri testovaní jedenkrát za týždeň,“ ozrejmil.

Zároveň priblížil, že suma, ktorá sa prepláca zamestnávateľom, bola prispôsobená trhovej cene testov. Už sa preto neprepláca šesť eur, ale štyri eurá. OTP režim bude platiť aj pre diaľkovú dopravu, taxi, vleky, lanovky či výletné lode. V MHD a prímestskej doprave bude platiť režim základ.

Divadlá a kiná

Divadlá a kiná bez konzumácie patria medzi tzv. nízko rizikové hromadné podujatia, pri ktorých je povolený režim OP s kapacitou 100 divákov alebo maximálne 50 % kapacity.

Pre 100 divákov alebo maximálne 25 % kapacity budú otvorené v OP režime aj stredne rizikové hromadné podujatia, akými sú kino s konzumáciou, diváci na športových podujatiach, stojace kultúrne podujatia, kongresy či bohoslužby so spevom.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Prečítajte si tiež

Nové opatrenia pre vlnu omikron platné od 19. januára
4
Galéria
Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM