Správy

Trnavčania, máte zaplatené parkovné? Posvieti si na vás nové skenovacie auto

Skenovacie auto bude v uliciach kontrolovať parkovanie. Dokáže vyhodnotiť, či autá stojace v zónach s regulovaným státím majú zaplatené parkovné.

Zdroj: Dnes24.sk

Mestská polícia (MP) v Trnave predstavila skenovacie auto, vybavené ôsmimi kamerami, ktoré bude kontrolovať parkovanie v zónach s regulovaným parkovaním. Vozidlo má za sebou podľa náčelníka Ivana Ranušu testovaciu fázu, technológia umožní skenovať a porovnávať evidenčné čísla parkujúcich vozidiel s databázou uhradeného parkovného.

Online spojenie

Ako uviedol Ranuša, v Trnave je možné uhradiť parkovné štyrmi spôsobmi – prostredníctvom parkovacích kariet, cez SMS, parkovacie automaty a tiež cez aplikáciu.

„Údaje sa sústredia v informačnom systéme, naše vozidlo sa s ním dokáže online spojiť a vyhodnotiť, či autá stojace v zónach s regulovaným státím majú zaplatené parkovné,“ uviedol. MP bude zatiaľ takto kontrolovať iba tie lokality, kde je už regulované státie zavedené, rozširovať pôsobenie skenovacieho auta bude v súlade s rozširovaním takéhoto druhu parkovania. Výhodou vozidla je, že kontrolu dokáže vykonávať aj v pomerne vysokej rýchlosti.

Prečítajte si tiež

Sleduje priestupky

Ako uviedol náčelník MP, auto značky Hyunday s hybridným pohonom, ktoré mesto zakúpilo za viac ako 82 000 eur, pričom 58 800 eur je hodnota technológie, dokáže kontrolovať aj iné priestupky v statickej doprave. „Napríklad zákazy zastavenia, zákazy státia. V tomto štádiu tieto možnosti využívať nebudeme,“ doplnil. K plnej efektivite vozidla je možné pristúpiť podľa Ranušových slov až vtedy, keď budú vymenené všetky parkovacie automaty v meste.

„V Trnave ešte stále sú aj automaty, ktoré vydávajú papierové lístky. Dúfali sme, že v tomto čase bude už táto téma uzavretá, rieši sa to od jesene minulého roka. Mesto odstúpilo od zmluvy s dodávateľom, ktorý mal nové automaty inštalovať,“ informoval. To znamená, že ak skenovacie vozidlo zaznamená zaplatené parkovanie cez lístok ako neuhradené, bude na príslušníkoch MP, aby osobne vec na mieste skontrolovali. Rovnako sa to týka parkovania osôb s preukazom ťažko zdravotne postihnutého.

Ranuša nevylúčil, že v nasledujúcom období príde potreba kúpy aj ďalšieho skenovacieho vozidla, bude sa to podľa jeho slov odvíjať od dynamiky rozvoja regulácie statickej dopravy v Trnave.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ďalšie aktuálne témy

Skenovacie auto bude v uliciach Trnavy kontrolovať parkovanie
8
Galéria
Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM