Erik Bojničan Rôzne

Trnavčanom sa naskytol vzácny pohľad: Listina Bela IV. opustila špeciálny trezor

Listina stará viac ako sedemsto rokov. Mimoriadne vzácny dokument, ktorý je vystavovaný iba pri výnimočných príležitostiach, len raz za niekoľko rokov či dokonca desiatky rokov si mohli Trnavčania prezrieť na vlastné oči.

Ilustračný obrázok k článku Trnavčanom sa naskytol vzácny pohľad: Listina Bela IV. opustila špeciálny trezor
Zdroj: TASR

Originálnu listinu panovníka Bela IV., ktorou udelil v roku 1238 Trnave ako prvému mestu na území dnešného Slovenska výsady slobodného kráľovského mesta, bolo možné pozrieť si vo štvrtok v trnavskom Štátnom archíve. Tento mimoriadne vzácny dokument sa vystavuje iba pri výnimočných príležitostiach, len raz za niekoľko rokov či dokonca desiatky rokov. Dnešný prvý Deň otvorených dverí (DOD) takou príležitosťou pre trnavský archív bol, čo využilo viac ako päť stoviek návštevníkov.

Viaceré originálne listiny

Podľa riaditeľky Júlie Ragačovej sa snažili pripraviť ponuku tak, aby zaujala všetky vekové kategórie. „Vystavujeme dnes iba originálne listiny. Dekrét Bela IV. je inak uložený v našom archíve samostatne v špeciálnom trezore. Spolu s ním sme vybrali aj ďalšie dokumenty, napríklad plány, ako mala vyzerať trnavská mestská veža či ďalšie listiny, podpísané panovníkmi,“ povedala.

Chystajú sa aj ďalšie akcie

Okrem toho prezentovali aj vzácne knihy, ktorými si možno listovať, ak záujemca použije biele rukavičky. A ešte bola aj príležitosť prezrieť si priestory, kde dokumenty archív v špecifických podmienkach uchováva, a ponuka zúčastniť sa na prednáške Trnavské brány v stredoveku. Aj samotná prehliadka objektu archívu, ktorý bol postavený ako mestský palác, je pre návštevníkov zaujímavá, keďže inak je verejnosti nedostupný. Pre deti pripravili archivári na DOD tvorivé dielne, zastrieľať si mohli z luku, vyskúšať pečatenie či písanie brkom.

Štátny archív v Trnave má pôsobnosť pre okresy Trnava, Piešťany, Hlohovec, Senica a Skalica. Na dnešný úspešný DOD archív nadviaže už v letných mesiacoch, keď bude dvakrát cieľom Potuliek Trnavou. Akciu pripravuje trnavská radnica pre záujemcov o históriu mesta.

Môže vás zaujímať:

Náš tip na víkend: Výnimočná záhrada v Trnave odhalí svoje tajomstvá

Podarilo sa im zveľadiť rybník aj okolie: Projekt z Červeníka sa stal ekočinom roka celého kraja

Vzácne originálne listiny v Trnave
11
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM