Kultúra

Trnavské divadlo láka aj najmenšie deti: Na unikátne predstavenie sa chodí naboso

V trnavskom Divadle Jána Palárika sú najnovšie vítaní diváci už od šiestich mesiacov svojho veku. Pre najmenších pripravilo divadlo ako prvé na Slovensku netradičný divadelný formát - batolárium, ktoré prístupnou formou približuje deťom svet divadla.

Ilustračný obrázok k článku Trnavské divadlo láka aj najmenšie deti: Na unikátne predstavenie sa chodí naboso
Zdroj: Divadlo Jána Palárika v Trnave

Premiéru s názvom Púpätko malo v piatok (31. 3.), na dvoch predstaveniach sa vystriedalo 40 detí do troch rokov s rodičmi.

Nesedí sa v hľadisku, ale na javisku na vankúšoch okolo umelého trávnika. Trojica hercov takmer bez slov rozpráva príbeh prerodu semiačka do rastlinky, hudbou, pohybom a niekoľkými rekvizitami stvárňuje, čo všetko je potrebné, aby sa zrodil nový život. „Vždy volím príbehy na témy, ktoré ma aktuálne zaujímajú. Pre trnavské deti to je o prírode a potrebe lásky,“ povedala režisérka Alicja Morawska-Rubczak, ktorá má skúsenosti s týmto žánrom na poľských javiskách.

Spolu s režisérkou na Slovensko prišla aj autorka scény a kostýmov Barbora Malecka, autorka hudby Iwona Skv a choreografka Monika Kiwak.

Zaujímavý formát

Predstavenie trvá zhruba 30 minút, deti v úvode prekvapuje všetko okolo nich – pokojná hudba, svetelné efekty i scény. Časom sa osmelia a postupne sa odvažujú zájsť aj medzi hercov, ak sú na niečo zvedavé. Účinkujúci sú na to pripravení. „Mám už nejaké predstavenia pre deti za sebou, ale tie sú klasické – deti v hľadisku, herci na javisku. Tu je to veľmi špecifické – nikdy nevieme, ktorý maličký nám vybehne pod nohy, ale, myslím si, že tento projekt dáva zmysel. Ak deti od útleho detstva takto vedieme a dôverujeme im, že zvládnu sa dívať na niečo a nemusia byť aktívne, myslím, že je to správne. Sme radi, že trnavské divadlo takýto formát prinieslo,“ povedala herečka Silvia Soldanová.

Prečítajte si tiež

Jedinečný zážitok

Účinkuje spolu s Matúšom Beniakom a hosťujúcou Ivicou Franekovou, ktorá sa strieda s Petrou Blesákovou. „Každé predstavenie je nevyspytateľné, jedinečné, vždy nové, má nás vždy čo prekvapiť. S pridávajúcimi sa skúsenosťami aj my vieme lepšie, ako reagovať, ako vnímať energiu, s ktorou deti prichádzajú. Aj keď si my viac dôverujeme, aj deti dokážu inak reagovať na našu prítomnosť na javisku. Je to neustály proces,“ uviedla Franeková.

Medzi najmenších divákov patrila v piatok desaťmesačná Saška. Jej mama Zuzana pre TASR povedala, že nemali predstavu, čo môžu zažiť.

„Bolo tam veľmi veľa podnetov aj pre také malé deti, bola úžasná hudba i svetlo, mohli sa dotýkať vecí, určite budem odporúčať aj iným mamičkám,“ povedala. Divadlo vychádza návštevníkom v ústrety už pred predstavením, možné je zaparkovať kočíky v divadelnom foyeri a pripravený je aj prebaľovací pult. A keďže na javisko sa v tomto prípade chodí naboso, majú pripravené aj ponožky.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM