Kultúra

Trnavské divadlo s novou premiérou: V hre Na druhom brehu aj s Trnafčanom

Trnavské divadlo prináša hru Na druhom brehu v slovenskej premiére. Príbeh zavedie diváka do sveta imaginácie a nevšedných zážitkov. Účinkujú aj členovia folklórneho súboru Trnafčan.

Ilustračný obrázok k článku Trnavské divadlo s novou premiérou: V hre Na druhom brehu aj s Trnafčanom
Foto: Dominika Handzušová

Pútavým, hravým a mýtickým podobenstvom o súčasnom svete rozdelenom na tých, ktorí žijú v blahobyte a tých, ktorí potrebujú ich pomoc, je hra nemeckého dramatika Rolanda Schimmelpfenniga Na druhom brehu.

So súborom trnavského Divadla Jána Palárika (DJP) a hosťujúcim hercom a zároveň autorom hudby Kamilom Mikulčíkom ju naštudoval režisér Viktor Kollár. Slovenská premiéra bude 16. júna.

Príbeh zavedie diváka do sveta imaginácie a nevšedných zážitkov. Hovorí o údolí, kde dve dediny delí rieka a spája most. Pokojné nažívanie však v jeden deň naruší veľká hádka v hostinci. Odvtedy sa malebný svet dedinčanov začína meniť. Nastupuje hra osudu v podobe mocných prírodných živlov – búrky, záplavy, požiaru – a ľudia z rozhnevaných dedín sa musia naučiť empatii, solidarite a nezištnej pomoci. Zároveň sa však musia vyrovnať s tým, že osud nerozdeľuje nešťastie spravodlivo.

Ohuruje divadelný svet

Schimmelpfennig ohuruje divadelný svet objavnými formami a nevšednou atmosférou textov. Má na svojom konte takmer päťdesiat divadelných a rozhlasových hier, ktoré boli uvedené vo viacerých svetových divadlách. Na Slovensku uviedli jeho hry v Slovenskom národnom divadle, v Nitre, Martine a Žiline. V trnavskom repertoári sa hra tohto autora ocitá po prvý raz. Informovala PR DJP Lucia Turňová.

Scénu, kostýmy a svetelný dizajn v inscenácii DJP zastrešuje trojica mladých výtvarníkov JaOnMi CreatureS. „Scénografia Michala Lošonského je inšpirovaná dielami renesančného maliara Albrechta Dürera a do konca predstavenia neprestáva prekvapovať nápaditosťou a odkrýva neustále nové významové roviny. Kostýmy Ondreja Zachara sú voľne inšpirované folklórom, ale zároveň sú nevšednou kombináciou farieb, vzorov, sú prienikom minulosti a súčasnosti. Magickú atmosféru inscenácie podporí aj svetelný dizajn Jána Ptačina,“ informovala Turňová.

Kamil Mikulčík ako Boh a Diabol

V postavách Boha a Diabla sa predstaví Kamil Mikulčík v alternácii s Martinom Kochanom a Ingrida Baginová. Párik zaľúbencov stvárňujú Petra Blesáková a Martin Macko. Ďalej účinkujú Vladimír Jedľovský, Tibor Vokoun, Tomáš Vravník, Tomáš Mosný, hosťujúci Michal Blaho, Dáša Moderová, René Sorád a aj Sebastián Ruttkay v alternácii s Michalom Nvotom, ktorý je ďalším z generácie divadelníckej rodiny Nvotovcov, syn režiséra Jakuba a vnuk Juraja Nvotu. Účinkujú aj členovia folklórneho súboru Trnafčan.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Trnavy a okolia

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM