Samospráva

Trnavské pamiatky zahalí TMA: Prečo mesto vypína osvetlenie?

V utorok 15. februára sa zahalia do tmy desiatky slovenských hradov, zámkov či historických budov. Výnimkou nebudú ani trnavské dominanty.

Ilustračný obrázok k článku Trnavské pamiatky zahalí TMA: Prečo mesto vypína osvetlenie?
Foto: Júlia Vargová

Mesto Trnava sa v utorok (15. 2.) od 19.00 h pripojí k samosprávam, ktoré na znak podpory pamiatkarov a ich protestu proti pripravovanému stavebnému zákonu zhasnú osvetlenia svojich pamiatok.

V Trnave zhasnú osvetlenie mestskej veže, hradieb a podľa vedúceho odboru územného rozvoja a koncepcií na mestskom úrade Ondreja Horvátha aj sakrálnych pamiatok.

Protest pamiatkarov

Pamiatkari protestujú proti novému stavebnému zákonu. Transformácia pamiatkových úradov na stavebné úrady, plánovaná podľa nich narýchlo a bez legislatívneho, organizačného a finančného zabezpečenia, bude znamenať paralýzu odbornej práce a ohrozenie pamiatok.

„Celý proces prípravy zákona sme vnímali tak, že nie vždy boli hlasy dotknutých vypočuté. Veľmi podobne to bolo v prípade samospráv i pamiatkových úradov,“ konštatoval Horváth.

Nový zákon

Zvolený spôsob protestu je podľa neho vhodným na zviditeľnenie problému, ako ho vnímajú pamiatkari. Protest podporujú, ako sa uvádza vo vyhlásení, správcovia hradov, vlastníci a správcovia pamiatok, mestá a obce, akademická obec i odborná verejnosť.

Nový zákon je podľa textu vyhlásenia pripájajúcich sa samospráv veľkým nepochopením toho, čomu sa pamiatkari venujú, majú venovať a aké sú problémy pamiatok na Slovensku.

Zhasnutie osvetlenia pamiatok avizovali aj mestá Banská Štiavnica, Banská Bystrica, Bardejov, Bratislava či Ružomberok.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Prečítajte si tiež

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM