Rôzne Správy

Unikátna výstava: Ukážu časť z trosiek havarovaného lietadla M. R. Štefánika

Pri príležitosti 100. výročia tragickej smrti generála Milana Rastislava Štefánika vystavia časť z trosiek jeho lietadla v Brezovej pod Bradlom.

Ilustračný obrázok k článku Unikátna výstava: Ukážu časť z trosiek havarovaného lietadla M. R. Štefánika
4
Galéria
Zdroj: NUNOFI

V Brezovej pod Bradlom vystavia časť z trosiek lietadla, na ktorom havaroval M. R. Štefánik. Štefánik tragicky zahynul pri páde lietadla Caproni Ca 33, ktorým priletel z Talianska.

Lietadlo sa zrútilo tesne pred pristátím neďaleko Ivanky pri Dunaji.

„Kúsok z trosiek tohto lietadla bude exkluzívne vystavený v sobotu 4. mája v Národnom dome Štefánika. Zároveň sa uskutoční predaj pamätnej bankovky s nulovou hodnotou s podobizňou Štefánika,“ informoval výkonný riaditeľ spoločnosti Nunofi Vladislav Klajban.

Na jednej z verzií bankovky je zobrazený Štefánik v podobe letca, kde motív ďalej dopĺňa lietadlo Caproni Ca 33. Druhou verziou je legionárske vydanie, na ktorej je znázornený portrét Štefánika, v pozadí ktorého je vyobrazená mohyla na Bradle.

„Výnimočný artefakt trosky lietadla zapožičal špeciálne na túto príležitosť zo svojej súkromnej zbierky numizmatik a zberateľ z Komárna, ktorý si však nepraje zverejniť svoje meno. Sme veľmi radi, že sa nám ho podarilo získať a vystaviť počas konania Celonárodnej spomienkovej slávnosti,“ doplnil Klajban.

Foto: ilustračné

Národný dom Štefánikov
4
Galéria
Zdroj: NUNOFI
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM