BTW Kultúra Správy

Úžasné! Rodený Trnavčan nafotil mesto podľa historických fotografií, FOTOSÉRIA

Pri mnohých fotografiách si uvedomíte, ako veľmi sme si zničili vlastné pamiatky.

Ilustračný obrázok k článku Úžasné! Rodený Trnavčan nafotil mesto podľa historických fotografií, FOTOSÉRIA
17
Galéria

Deštrukcia môjho rodného mesta v čase… Tak nazval fotograf Marek Kluka svoj fotografický projekt, ktorý zachytáva premeny Trnavy v čase. Rovnaké miesto, z ktorého bola fotografia urobená, a rovnaký uhol pohľadu. Jediným rozdielom sú desiatky rokov medzi nimi.

Zmasakrovaná Trnava

Autorovým zámerom však zďaleka nebolo len zachytenie krásy mesta. Veľakrát z porovnania fotografií najviac kričí to, čo na nových chýba oproti starým. Alebo čo je tam navyše – a radšej nemuselo.

Hlavne za predošlého režimu, ako tvrdí Kluka, no aj po revolúcii zmizlo v Trnave vyše 343 historických budov. „Mnohé z nich boli národnými kultúrnymi pamiatkami s nevyčísliteľnou hodnotou a ďalšie desiatky rôznych samostatne stojacich stavieb a súčastí ešte dnes stojacich budov zmizlo spolu s nimi,“ vysvetľuje.

Trnava bola zmasakrovaná a z histórie zostalo len torzo.

Podľa fotografa je väčšina nových budov absolútnou dehonestáciou mestskej pamiatkovej rezervácie. Spomína Malý Paríž, City Residence, Františkánsku, bytovku na Paulínskej, Dom u Kráľa Ľudovíta a budovu City arena. „Samozrejme, že nie všetky pôvodné objekty boli hodnotnými príspevkami do pamiatkovej rezervácie, ale veľká časť takými bola. A tých je obrovská škoda. Genius Loci starej Trnavy sa na mnohých miestach nenávratne stratil,“ tvrdí.

Mapa trnavskej deštrukcie

Marek Kluka v rámci projektu vytvoril mapku, kde pracne vyznačil, o čo všetko sme za posledných 81 rokov prišli.

Tmavosivou farbou je označená zachovaná architektúra so žiadnymi, alebo minimálnymi zásahmi. Oranžové sú budovy nahradené hodnotnou predvojnovou architektúrou, prípadne ide o historickú architektúru s výraznými zásahmi, ktoré narušili jej autenticitu či sú to repliky kopírujúce pôvodný architektonický výraz. Napokon svetločervená farba zobrazuje zničenú architektúru, alebo novú architektúru, ktorá nerešpektuje hodnoty mestskej pamiatkovej rezervácie:

(článok pokračuje pod mapkou)

Ako to ten fotograf robí?

Fotografie k projektu podľa vlastných slov začal robiť už pred ôsmymi rokmi. „Moja kolekcia je v súčasnosti v počte vyše 400 fotografií spolu s desiatkami rôznych pracne "vyklikaných“ máp a kreslených grafík. Donedávna som sa venoval prevažne Bratislave, no v poslednom období som sa pustil do mojej rodnej Trnavy," objasňuje autor.

Zábery sa snažím robiť presne z miesta, kde kedysi stál fotograf. Niekedy je to už žiaľ nemožné, niekedy náročné.

Skutočne veľký projekt

Marek Kluka v rámci svojho projektu Nohou nedotknuté dokumentuje všetky obce Slovenska formou jednotnej grafiky spolu so zaujímavými informáciami. Zároveň prezradil, že najradšej fotí tie najmenej známe. Po Trnave sa môžeme tešiť na fotografie obce Hoste.

„Projekt robím sám v rámci voľného času a nijakým spôsobom z neho neprofitujem,“ dodal. Podporiť ho preto môžete napríklad zdieľaním tohto článku.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM