BTW Správy

V botanickej záhrade na Prednádraží pribudli včelie úle

Obyvateľmi úľov sú mierumilovné včely, ktoré vyšľachtili na život v mestskom prostredí.

Ilustračný obrázok k článku V botanickej záhrade na Prednádraží pribudli včelie úle
Zdroj: Mesto Trnava

Trnavská botanická záhrada je bohatšia o nové včelie úle rozostavené voľne po pozemku.

Táto včelnica vznikla vďaka participatívnemu rozpočtu mesta a práve projekt MESttSKÉ FČELY v ňom vlani získal prvenstvo. Jeho autor Martin Michalík v záhrade umiestnil päť úľov.

Podmienky v botanickej záhrade sú podľa neho vhodné na úspešné a bezpečné mestské včelárstvo. „Je pomerne rozsiahla, v najbližšom okolí je iba mierny pohyb ľudí, je plná rôznych kvitnúcich, pre včely zaujímavých stromov a kríkov a nachádza sa v nej ideálne zákutie na umiestnenie úľov. Aj napriek tomu, že sa nachádza v meste, je zároveň situovaná blízko polí,“ pochvaľuje si.

Je to bezpečné?

Včelie úle na Prednádraží vôbec nemusia byť dôvodom k obavám. A to ani o seba, ani o včely. Martin Michalík do záhrady osadil rodiny plemena včela kranská rakúskej línie Sklenár, ktoré sú ideálnymi mestskými včelami. „Táto línia je šľachtená na nadmorskú výšku, v akej sa Trnava nachádza, a súčasne má výbornú schopnosť produkcie medu a vosku. Je nebodavá a ľahko ovládateľná, čo znamená, že má nízky sklon k rojivosti,“ uviedol.

Zmysel včelnice

Sídliskové úle projektu MESttSKÉ FČELY umožnia žiakom škôl a verejnosti zažiť, aké je to aspoň chvíľu byť včelárom. Návštevníci budú mať príležitosť nazrieť do úľa a sledovať dianie v úli bez toho, aby sa museli obávať uštipnutia a zistiť viac o živote tohto pre človeka a prírodu dôležitého opeľovača. „Cieľom je rozšíriť informácie o včelárstve zážitkovou a hravou formou,“ povedal Martin Michalík.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM