Zuzana Vajayová Rôzne

V dome nižšieho štandardu bude môcť bývať každý, kto bude platiť

Nový bytový dom s bytmi nižšieho štandardu v Trnave poskytne možnosť bývania sociálne slabším obyvateľom. Z ubytovne TAZ na Zelenečskej ulici ho postupnou rekonštrukciou buduje súkromný investor.

Projekt by mohol napomôcť riešiť otázku ubytovania pre túto skupinu obyvateľov, nakoľko radnica vo svojej ubytovni začala uplatňovať prísnejšie pravidlá. Pobyt v mestskom zariadení je pre rodiny i jednotlivcov limitovaný na niekoľko rokov a z tohto dôvodu sa napríklad do leta má zo zariadenia na Kollárovej ulici vysťahovať okolo štyridsať rodín. Mesto im zo zákona nie je povinné poskytovať náhradné ubytovanie. Preto, ako povedal pre TASR hovorca Pavol Tomašovič, víta takúto i každú inú iniciatívu iných subjektov.

Na Zelenečskej plánuje investor vytvoriť stovku garsóniek, do päťdesiat 1-izbových a jedenásť 2-izbových bytov. V súčasnosti je hotová len malá časť, rekonštrukcia prebieha počas čiastočnej prevádzky. V objekte totiž zostalo niekoľko rodín menej prispôsobivých obyvateľov. Vlastník ich presťahoval už do obnovených izieb, no do dvoch týždňov sa im ich podarilo zdevastovať. Ako však zástupca investorskej firmy Štefan Révay povedal, neplánujú v ubytovávaní robiť rozdiely. „Kto bude platiť, ten bude bývať,“ skonštatoval. Bytový dom neumožní podľa jeho slov prihlásiť sa obyvateľom na trvalý alebo prechodný pobyt. „Bude to ubytovňa komerčného typu,“ dodal Révay. Priestor budú mať podľa požiadaviek i prechodne pracujúci či študenti, ktorým sa neujde miesto na internátoch, mladé rodiny. Každý byt bude mať samostatný merač energie. Okrem recepcie sa počíta aj so záložňou.

Samospráva, ako informoval Tomašovič, nemá zákonom uloženú povinnosť poskytovať ubytovanie tohto druhu. Preto trnavská radnica uvažuje o alternatíve zmeniť aj ubytovňu na Kollárovej ulici na zariadenie pre seniorov. „Pretože tu naopak zákon povinnosti mestám ukladá a miest pre našich starkých budeme mať málo,“ konštatoval hovorca.

Zdroj: TASR Foto: Ilustračné

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM