Júlia Vargová Správy

V Kátlovciach dali novú šancu starým veciam: Majú za sebou úspešný blší trh, FOTO

Predposlednú marcovú sobotu ľudia na Blšom trhu v Kátlovciach ponúkali všetko, čo už nepoužívajú, alebo za lacný peniaz kúpili, čo sa im hodí.

Ilustračný obrázok k článku V Kátlovciach dali novú šancu starým veciam: Majú za sebou úspešný blší trh, FOTO
9
Galéria
Foto: Vaneska Minarovičová

Podujatie organizovalo Združenie rodičov Materskej školy v Kátlovciach a Obecný úrad Kátlovce. Za symbolické vstupné mohol prísť predávať, alebo kupovať ktokoľvek čokoľvek. Na stoloch v kultúrnom dome, alebo priamo z kufra auta pred „kulturákom“. Blší trh sa konal v sobotu, 23. marca, od 7:00 do 13:00 v Kultúrnom dome Kátlovce.

Nová šanca starým veciam

Išlo hlavne to, aby ľudia z okolia dostali dostali príležitosť zbaviť sa (ne)potrebností, alebo si kúpili, čo im padne do oka. Dalibor Minarovič, hlavný organizátor, vystihol zámer podujatia: „Chceli sme dať novú šancu starým veciam a zároveň podporiť našu materskú školu.“

Bola to prvá akcia tohto druhu v dedine. Miestni by však z nej chceli spraviť tradíciu. Ďalšia bude možno už na jeseň. „Nevylučujem, že pri organizovaní by sa mohli striedať miestne organizácie, ako napríklad miestna organizácia jednoty dôchodcov Slovenska, základná škola, Miestny odbor Matice slovenskej, a prípadným ziskom by podporili chod danej organizácie,“ hovorí Minarovič.

Burza bola plánovaná od siedmej hodiny, no ľudia prichádzali už skôr. Kultúrny dom a blízke okolie sa postupne zaplnili predajcami a kupujúcim. Vo vnútri bolo približne 25 predajcov na asi štyridsiatich stoloch a vonku 7 predajcov, ktorí pekne vyplnili okolie. Burzy sa zúčastnilo asi 170 platiacich návštevníkov, neplatiacich nerátajúc. Symbolické vstupné bolo 1€.

Celkovo sa podarilo vyzbierať 366,40€. Výťažok z akcie bol venovaný Materskej škole v Kátlovciach.

Kúpiť sa dali hand made výrobky, mydlové kytice, mydlá, šperky, detské oblečenie, hračky… tie predávali najmä deti, ktoré si hneď kúpili iné hračky od svojich kamarátov. Na predaj boli tiež rôzne domáce spotrebiče, rybárske potreby, knihy, staré mince a bankovky, pohľadnice, pracovné oblečenie, skrátka z každého rožku trošku. „V kurze boli najmä hand made veci. Staré, nové, takmer každý si našiel niečo. Hlavne deti si to neskutočne užívali,“ opisuje Minarovič.

Prevládali však starožitnosti, keramika, sifónové fľaše či mosadzné veci z minulosti. „Najviac ma zaujala krásne vyrezávaná doska na pranie z roku 1811,“ konštatuje Minarovič.

Svadobný dar

„Predával som aj ja, starožitnosti a knihy, ale ako hlavný organizátor som pri svojom mieste viac nebol ako bol,“ pokračuje. Väčšina predajcov si pochvaľovali a pýtali sa, kedy bude ďalšia burza. „Len jedna pani sa mi posťažovala, že viac minula, ako zarobila. Kúpila najdrahšiu mydlovú kyticu, lebo išla poobede na svadbu. Tiež čerstvý šesťdesiatnik Jožko zo Šale posunul vlastnú oslavu, aby mohol prísť medzi svojich,“ dodáva.

Hoci prichádzali hlavne ľudia z blízkeho okolia, najvzdialenejší predajca bol až z Dunajskej Stredy. Najvzdialenejší kupujúci boli až spoza rieky Moravy. „Zlatí ľudia, aj o tomto sú tieto burzy, o niečom, čo nás spája, o komunite ľudí, ktorí prepadli nielen starým veciam,“ uzatvára organizátor.

Jarná burza starých vecí - Blší trh v Kátlovciach
9
Galéria
Foto: Vaneska Minarovičová
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM