Júlia Vargová Iné športy Šport

Pobežia trasu dlhú 140 km: Trnavský kraj prebral záštitu nad časťou Stefanik trail

Trnavský samosprávny kraj (TTSK) prevzal záštitu nad časťou bežeckého podujatia Stefanik trail, ktorá sa uskutoční na území Trnavského kraja.

Ilustračný obrázok k článku Pobežia trasu dlhú 140 km: Trnavský kraj prebral záštitu nad časťou Stefanik trail
Zdroj: TASR

Trnavský kraj preberá záštitu nad bežeckými pretekmi Sefanik trail. „Teší ma, že aj prostredníctvom podpory tohto podujatia sa môže trnavská župa pripojiť k oslave životného odkazu M. R. Štefánika,“ povedal predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič.

Ako informujú organizátori, Stefanik trail sú preteky jednotlivcov, dvojíc a štafiet v horskom behu na Štefánikovej magistrále v Malých Karpatoch na trati dlhej viac ako 140 kilometrov. „Podujatie sa koná od roku 2013 ako spomienka na sedemdňový 120-kilometrový pochod zraneného a vyčerpaného Milana Rastislava Štefánika v novembri 1915 cez srbské a albánske hory v snahe zachrániť si holý život,“ vysvetľujú organizátori.

Trasa Stefanik trail-u prechádza troma krajmi. Začína sa pri mohyle M. R. Štefánika na Bradle a končí sa pri Štefánikovej soche na nábreží Dunaja v Bratislave. V Trnavskom kraji sa pobeží prevažne v nočných hodinách a v náročnom teréne Malých Karpát.

Ako informujú organizátori, práve v oblasti Zárub bolo vlani mimoriadne nepriaznivé a pre bežcov nebezpečné počasie. Organizátori sa preto rozhodli preteky ukončiť. „Je to náš záväzok voči bežcom. Po vlaňajšej skúsenosti chceme byť čo najlepšie pripravení na všetky možné scenáre. Preto som veľmi rád, že v úlohe členmi dobrovoľných tímov zdravotníkov a záchranárov budú pôsobiť aj pracovníci z Úradu Trnavského samosprávneho kraja, ktorí 11. mája absolvovali taktické cvičenie na najexponovanejších horských úsekoch Malých Karpát,“ povedal zakladateľ pretekov, Martin Urbaník.

Na Stefanik trail sa tento rok prihlásilo 224 sólo bežcov, 81 pacerov, čiže vodičov pre sólo bežcov, 26 dvojčlenných ultra štafiet a 69 štafetových tí­mov.

Bežci každoročne finančne podporujú detský hospic Plamienok. Pracovníci hospicu budú na trati rozdávať zvončeky ako poďakovanie za príspevok do verejnej zbierky. „Zvonenie do posledných metrov od Michalskej brány až do cieľa dodá bežcom fyzickú aj morálnu silu. Príďte ich v sobotu 7. júna čase obeda až večera povzbudiť a prispieť na dobrú vec,“ vyzýva Martin Urbaník a dodáva, že v minulom roku celková suma vyzbieraná počas behu presiahla 11-tisíc eur.

Foto: ilustračné

Pozrite si zábery z minuloročného behu. Atmosféra nočného lesa má počas pretekov svoje čaro.

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM