Rôzne

V obci pri Trnave chystajú Dom tradícií: Pripomínať bude aj slávnych rodákov

Časť Domu tradícií bude venovaná slávnym rodákom. Lákadlom má byť aj pamätná izba hudobného skladateľa Gejzu Dusíka.

Ilustračný obrázok k článku V obci pri Trnave chystajú Dom tradícií: Pripomínať bude aj slávnych rodákov
Zdroj: Archív TASR - Magda Borodáčová

V Zavare pri Trnave idú zriadiť Dom tradícií, a tak obec vyzvala obyvateľov, aby prispeli artefaktmi po svojich predkoch. Starosta Lukáš Sochor informoval, že okrem národopisnej časti časť venujú aj slávnym rodákom. Otvorenie plánujú na začiatok septembra.

Dom tradícií

„V obci zatiaľ nemáme priestor, ktorý by pripomínal históriu obce. Odkúpili sme s obecným úradom susediaci rodinný dom, ktorý zostal po zosnulej bývalej učiteľke a zanietenej kultúrnej činovníčke Marte Užovičovej. Verím, že by sa tešila takejto novej náplni domu,“ uviedol starosta pre TASR.

Obec sa už pustila do obnovy objektu z rokov zhruba 1890 až 1900, po verejnom obstarávaní na dodávateľa rátajú s nákladom okolo 150 000 eur z obecnej kasy a ďalších 10 000 eur na jeho vybavenie.

V Dome tradícií chcú vystaviť starý nábytok, keramiku, kroje, obrazy, staré pracovné nástroje. Neplánujú však zostať iba pri expozícii, ktorá sa „otvorí raz za rok“.

„Preto sme v spolupráci so základnou školou vymysleli pre dlhodobé využitie, že tam budú pracovať rôzne krúžky remesiel ako čipkovanie, vyšívanie, modelovanie,“ uviedol Sochor.

Ďalšie zaujímavosti

Pripomenú osobnosti

Návštevnosť by mala zaručiť aj pamätná izba rodáka, hudobného skladateľa Gejzu Dusíka (1907 – 1988). Jeho dcéra podľa starostu prisľúbila poskytnúť predmety viažuce sa k životu tohto priekopníka slovenskej populárnej hudby.

Rovnako si chce Zavar v Dome tradícií pripomínať kňaza, národného buditeľa, vydavateľa, podporovateľa kultúry a vzdelania, ochrany kultúrnych pamiatok Jozefa Karola Viktorina (1822 – 1874), ktorý bol aj dekanom katolíckej farnosti vo Vyšehrade.

„Využijeme postupne aj záhradu domu,“ doplnil starosta. V tejto fáze ju vyčistia a osadia lavičky, nevylúčil však, že neskôr príde aj na konanie kultúrnych či spoločenských podujatí.

Foto: ilustračné

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Mohlo by vás zaujímať

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM