BTW Správy Samospráva

V Trnave prebehla deratizácia. Potkanov je menej, ale problémy trvajú

Celoplošná jarná deratizácia, ktorá prebehla od 24. apríla do 15. mája, síce v našom meste znížila počet potkanov, ale problémy s nimi neodstránila.

Ilustračný obrázok k článku V Trnave prebehla deratizácia. Potkanov je menej, ale problémy trvajú
Zdroj: TASR

Stretnúť v týchto dňoch potkana za svetla nie je dobrým znamením. Ide totiž o nočného tvora a po nedávnej deratizácii je to známka ich opätovného premnoženia. Na každého takéhoto pripadá desať ďalších pod zemou. O probléme s hlodavcami informovalo mesto na svojej webovej stránke.

Samička potkana vrhne za svoj život najmenej 60 mláďat. Keď je dobre živená zvyškami z kontajnerov na odpad, tak aj vyše 140 mláďat. Na zvládnutie tohto problému je nevyhnutná aj spolupráca s občanmi.

Prečo problém pretrváva

„Na niektorých miestach Trnavy – napríklad na Nerudovej, Ulici generála Goliana, Tajovského, Gejzu Dusíka a Veternej je už situácia s potkanmi neúnosná. Žiaľ, prispievajú k tomu aj obyvatelia, ktorí v dobrej viere, že možno niekomu núdznemu pomôžu, nedávajú použiteľný odpad priamo do zberných nádob, ale iba vedľa nich, alebo ho zavesia na oplotenie kontajnerového stojiska. Iní si zase myslia, že týmto spôsobom pomáhajú túlavým mačkám, ale potkany sú proti nim v presile. Potrava, ktorú ľudia nachystali pre mačku, je pre potkany milou pozvánkou na tzv. švédske stoly“, povedala Lenka Danišovičová z referátu verejnoprospešných služieb mestského úradu.

Podľa jej slov by bolo vhodné, keby si ľudia uvedomili, že ich dobre mienené pokusy pomôcť ľuďom v núdzi alebo zvieratám žijúcim s nami na sídliskách, v konečnom dôsledku pomáhajú najmä potkanej populácii.

Zdroj: Facebook

Čo robiť, keď vyliezajú?

Danišovičová odporúča občanom ohlásiť opakovaný výskyt potkanov na emailovú adresu lenka.danisovicova@trnava.sk s presným opisom miesta. Ideálne aj s fotografiami, lebo obývané nory, z ktorých potkany vyliezajú, nemusia byť na prvý pohľad viditeľné.

Mesto Trnava zabezpečuje deratizáciu plôch verejnej zelene na pozemkoch, ktoré má vo vlastníctve alebo v užívaní. Deratizáciu ostatných pozemkov, na ktorých sa vyskytujú potkanie nory vrátane kanalizačných prípojok do domov musí zabezpečiť ich majiteľ na vlastné náklady. „Hlavné vetvy kanalizácie sú vo vlastníctve TAVOS-u, ktorý vyzveme na deratizáciu“ doplnila Danišovičová.

Dlhodobé riešenie?

Riešenie je jednoduché a zároveň zložité. Závisí totiž od správania sa všetkých obyvateľov Trnavských sídlisk, kde aj potkany sa cítia byť doma. Kým si hlodavce nájdu dostatok potravy pri kontajneroch, na smetiskách, v pivniciach, skladoch či v kanalizácii, bude sa im dariť a určite dobrovoľne neodídu.

Nakladajme s biologickým odpadom tak, aby sa k nemu nemohli ľahko dostať.

„Najlepšie však bude, keď ho vyprodukujeme čo najmenej. Treba si zvykať, lebo aj biologický odpad už čoskoro budeme musieť separovať, či sa nám to páči, alebo nie. A je nádej, že potkanom sa to tiež nebude páčiť,“ dodalo mesto.

Zdroj: Facebook
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM