han Správy

V Trnave pribudne ďalšia KOMPOSTÁREŇ: Náklady zhltnú tri milióny eur

V poradí svoju druhú kompostáreň chce mesto Trnava vybudovať v areáli mestskej skládky na Zavarskej ceste. Má mať ročnú kapacitu 4 990 ton biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu

Ilustračný obrázok k článku V Trnave pribudne ďalšia KOMPOSTÁREŇ: Náklady zhltnú tri milióny eur
Zdroj: TASR/Pavol Ďurčo

Poslanci mestského zastupiteľstva odobrili na utorkovom (16. 2.) zasadnutí podanie projektu v rámci výzvy ministerstva životného prostredia.

Nebudú rozvážať

Súčasná kompostáreň nie je technologicky vybavená na kuchynský odpad, ktorý sa aj v Trnave v zmysle zákona začal triediť. Zatiaľ ho mesto Trnava podľa hovorkyne Veroniky Majtánovej odváža na ďalšie spracovanie do 80 kilometrov vzdialenej bioplynovej stanice v Bošanoch v okrese Partizánske. Len od polovice januára do 15. februára zviezli z domácností 30,18 tony kuchynského bioodpadu.

Takmer tri milióny

Náklady na realizáciu projektu novej kompostárne sú vyrátané na 2,96 milióna eur s DPH pri päťpercentnej spoluúčasti mesta vo výške 148-tisíc eur. Okrem výstavby objektu počíta s inštaláciou drviča biologicky rozložiteľných odpadov, drviča gastroodpadov, zmiešavača podrveného odpadu či bubnového rotačného sita na preosievanie hotového kompostu.

Súčasťou projektu je aj nákup ďalších 500 kusov 120-litrových zberných nádob na kuchynský odpad z domácností.

FOTO: ilustračné

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Mohlo by vás zaujímať

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM