Rastislav Búgel Rôzne

V Trnave vzniká prvá komunitná záhrada: Odštartuje ju výsadba Jedlého parku

V Trnave vzniká prvá komunitná záhrada. Na nevyužívaných pozemkoch v bývalej základnej škole na Mozartovej ulici začnú v sobotu 23. apríla nadšenci vysádzať Jedlý park.

Ilustračný obrázok k článku V Trnave vzniká prvá komunitná záhrada: Odštartuje ju výsadba Jedlého parku
Foto: Lenka Halásová, BVS

Záhrada bude slúžiť obyvateľom štvrte Prednádražie, ktorí prejavia záujem o pestovanie zeleniny a ovocia. O jej správu prejavili záujem trnavskí skauti.

Na projekt Komunitná záhrada a Jedlý park v Trnave získalo prostriedky z grantového programu Zelené oázy 2016 občianske združenie Trnavská alternatíva.sk. Jeho predseda, aktivista a terajší viceprimátor Trnavy Matej Lančarič uviedol, že v úvodnej fáze pôjde o výsadbu ovocných stromov s jedlými plodmi. „Jedlý park bude postupne k dispozícii všetkým návštevníkom komunitnej záhrady, ktorí budú mať možnosť v priebehu sezóny pochutnať si na zdravých a chutných plodoch z pestovaných ovocných stromov,“ povedal.

V ďalšej fáze bude podľa neho nasledovať náročný proces rekultivácie pôdy až do podoby, aby na nej dobrovoľníci a obyvatelia mali možnosť pestovať vlastnú zeleninu, ovocie, bylinky alebo kvety. Okrem vytvorenia klasických políčok v zemi chcú vybudovať aj dva vyvýšené záhony, vytvoriť záhon pre pestovanie kvetín priťahujúcich motýle a včely, ako aj vytvoriť domčeky pre hmyz. „Neľahkou úlohou bude aj zabezpečenie zavlažovania, ktoré chceme riešiť vybudovaním studne, ako aj zachytávaním dažďovej vody zo striech školy. Súčasťou projektu bude tiež vytvorenie technického zázemia – skladu s náradím a vytvorenie oddychovej zóny s lavičkami. Čaká nás viacero výziev a neľahkých úloh, ale pevne verím, že keď sa spojí veľa dobrých ľudí pre dobrú vec, tak nakoniec všetko dobre dopadne,“ dodal Lančarič.

V sobotu 23. apríla od 10. hodiny budú prvé kroky ku komunitnej záhrade robiť dobrovoľníci zo združení Lepšia Trnava, Trnavská alternatíva.sk a Slovenský skauting – 2. zbor Dlhých mačiek.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM