BTW Krimi Správy

V Trnavskom kraji pribúdajú nehody cyklistov na elektrobicykli

Polícia Trnavského kraja eviduje od začiatku roka tri dopravné nehody s cyklistom na elektrobicykli. Z toho dve smrteľné.

Ilustračný obrázok k článku V Trnavskom kraji pribúdajú nehody cyklistov na elektrobicykli
Zdroj: Facebook.com/Polícia SR - Trnavský kraj

O pribúdajúcich nehodách cyklistov na elektrobicykloch informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave Mária Linkešová.

Tragické nehody

Zrážku s kamiónom neprežila na Záhorí staršia žena a druhou obeťou bol 60-ročný muž, ktorý nezvládol riadenie a skončil v priekope. „Elektrobicykel umožňuje väčšiemu počtu ľudí, aby začali alebo pokračovali s bicyklovaním aj vo vyššom veku. Apelujeme na väčšiu pozornosť najmä u starších a menej skúsených cyklistov,“ uviedla Linkešová.

Aké sú príčiny?

Ako doplnila, na cestách sa polícia stretáva s prípadmi, keď cyklisti podcenia situáciu, nepoznajú dobre terén, neodhadnú vzdialenosť a podcenia nastupujúcu únavu. „Pri jazde začnú niektorí riešiť technické vybavenie bicykla a zabúdajú na svoju bezpečnosť. Jazdu na elektrobicykli by mal každý cyklista prispôsobiť najmä svojim schopnostiam a zručnostiam,“ doplnila krajská policajná hovorkyňa.

Nebezpečnosti elektrobicyklov sa Polícia SR vyjadrila aj k videu, ktoré zdieľala na sociálnej sieti. „Veľa elektrobicyklov je stavaných tak, že presiahnu rýchlosť 30 km/h, čím sa približujú mopedom,“ vysvetľuje vedúci oddelenia bezpečnosti cestnej premávky a dopravných nehôd Tomáš Vrábel vo videu. „Je potrebné vedieť, že ak je vybavený motorčekom, ktorý presahuje výkon 0,25 kW, alebo presahuje rýchlosť 25 km/h a je zaradený do kategórie vozidiel L, je na jeho riadenie potrebné príslušné vodičské oprávnenie,“ dodáva.

Trnavský Bikesharing

Používanie známych zelených elektrobicyklov nevyžaduje vodičský preukaz. „Pridať sa mohol každý vo veku nad 18 rokov,“ oznamuje mesto na webovej stránke bikesharingu. Napriek tomu mesto už od začiatku projektu zakázalo jazdiť na zdieľaných mestských elektrobicykloch po pešej zóne na Hlavnej ulici. „Elektrobicykle Trnavského bikesharingu sú rýchle a ťažké. Prípadná kolízia s chodcom či iným cyklistom by teda mala horšie následky než pri klasickom bicykli,“ vysvetľuje mesto.

Nehody bežných cyklistov

Od začiatku roku eviduje polícia v Trnavskom kraji 16 dopravných nehôd s účasťou cyklistov, z nich 13 zavinili samotní cyklisti. Tri dopravné nehody sa skončili tragicky, pri jednej sa cyklista zranil ťažko a v piatich prípadoch ľahko.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM