Júlia Vargová Kultúra Rôzne

VIDEOKLIP z trnavských ulíc: Mladý umelec chce byť inšpiráciou

Nový videoklip ku skladbe "Chcel som len" zobrazuje rôzne zákutia Malého Ríma. Celý videoklip sa odohráva v meste Trnava, pričom je poprestrihovaný zábermi spod hradieb.

Zdroj: YouTube.com

Práve hradby majú vo videoklipe plnom motivačných myšlienok znázorňovať symbol obrany pred všetkým zlom, ktoré za nimi číha. Skladba a hudobný videoklip rapera vystupujúceho pod menom Idol je akýmsi prierezom rôznymi obdobiami jeho života. Škola, futbal a hudba sú hlavnými témami prvej časti skladby.

Vo vizuáli je znázornené prepojenie medzi minulosťou a prítomnosťou. Autor vo videu chodí po miestach, ktoré sú s nimi úzko späté.

V druhej časti vyjadruje interpret svoj postoj k jeho hudobnému životu. „V dnešnej dobe sa ľudia navzájom odsudzujú bez toho aby sa v realite poznali. Na základe jedinej skúsenosti (status, video, skladba..) dokážu človeka znenávidieť alebo naňho zanevrieť len preto, lebo neprezentuje rovnaký názor alebo postoj ako oni,“ vysvetľuje spevák svoje pohnútky, ktoré ho viedli k nahraniu piesne.

„Pritom každý má právo na vlastný názor a postoj voči všetkému. Ide teda len o to, akým spôsobom ho v konečnom dôsledku prezentuje. Predsa každý z nás (s výnimkami), má dve zdravé ruky, nohy, srdce, rozum a takisto aj príležitosti na to aby robil to čo ho baví, to čo miluje,“ upresňuje.

Celá skladba vypovedá o tom, že každý si v živote prejde rôznymi cestami, vysporiada sa s rôznymi nástrahami, ktoré ho vyformujú a dajú mu možnosť neopakovať predošlé chyby a stavať tak na pevnom základe. Podľa autora má každý rovnakú možnosť robiť to čo ho baví alebo napĺňa, bez ohľadu na to, čo si o tom myslia druhí.

Idol, vlastným menom Mário Randys (21) býva len na skok od Trnavy. Mladý ambiciózny muž to v živote nemal ľahké. Prežil vlastnú smrť, stretol sa s domácim násilím, vyrovnal sa so samovraždou otca…

"Utiekol som z domu kvôli neznesiteľnému tlaku zo strany rodičov, skončil som s profesionálnym futbalom, ktorý som hrával od detstva, odišiel som zo strednej, ale napriek všetkým týmto udalostiam som sa nikdy nevzdal a za každú z nich som dodnes vďačný,“ opisuje svoj trpký osud. „Samozrejme, omnoho viac bolo svetlých chvíľ (najmä čo sa týkalo futbalu, momentálne už hudby), ale sú to práve negatívne skúsenosti, či už z môjho života alebo zo života mojich blízkych, ktoré zo mňa urobili nezlomného a najmä lepšieho človeka,“ dodáva.

V oblasti hudby sa zameriava na osobné témy alebo na vnútroštátne či globálne problémy. Momentálne vydáva skladby z projektu DEBUT a popri tom pripravuje album, ktorý vyjde začiatkom budúceho roka. Snaží sa texty tvoriť tak, aby mali hlbší zmysel a neboli to len prázdne slová. Snaží sa byť inšpiráciou pre tých, čo sa vo vlastnom živote neustále hľadajú a chce im ukázať, že ak po niečom túžia, tak jedinou prekážkou medzi nimi a naplnením ich túžby, sú oni sami. „Želám si, aby raz na mňa niekto pozrel a povedal: "Práve kvôli tebe som to nevzdal,“ dodáva interpret.

To, čo robíme v súčasnosti priamo ovplyvňuje našu budúcnosť

„Každý z nás žije v prítomnom okamihu, každá sekunda, ktorá uplynie sa stane minulosťou. Je len na nás, čo s tou sekundou urobíme, ako ju využijeme. Máme za sebou milióny sekúnd, ktoré sme nejakým spôsobom využili. Zastavme sa však, obzrime sa späť a zamyslime sa, kam nás tento čas posunul…“ vyjadril sa režisér videoklipu, Pavol Banáš.

Pavol Banáš je študentom masmediálnej komunikácie na FMK UCM v Trnave. Tvorbe hudobných videoklipov sa venuje približne tri roky. Vo svojej tvorbe sa snaží reflektovať aktuálne spoločenské a ľudské problémy, ktoré nielen pomenúva ale hľadá aj riešenia.

Venuje sa hlavne rapovým skladbám, v jeho porfóliu sa však nachádzajú aj rockové či metalové videoklipy. Jeho klipy sú charakteristické príbehom, pričom hudobný interpret často sám ovplyvňuje priebeh deja. Verí, že práve zmysluplné skladby a klipy dokážu v ľuďoch prebudiť túžbu po lepšom živote a odhodlanie veci zmeniť.

Ako hovorí k vydanému videoklipu, to, čo robíme v súčasnosti priamo ovplyvňuje našu budúcnosť, rovnako ako to, čo sme spravili v minulosti ovplyvnilo našu súčasnosť. „Pred minulosťou nikto neujde, je s nami pevne spojená. Preto neplytvajme tou najcennejšou komoditou, ktorú máme. Využívajme čas tak, aby sme boli sami so sebou spokojní, keď sa za pár rokov obzrieme a zaspomíname na minulosť,“ vysvetľuje, a dodáva, že by sme sa mali hýbať dopredu, nestáť na mieste. „Len tak premeníme svet a aj svoj život na lepší. Je to jednoduché ako jazda na bicykli. Nikto predsa nechce spadnúť.“

Idol: Chcel som len, VIDEOKLIP
14
Galéria
Zdroj: YouTube.com
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM