Júlia Vargová Kultúra

Víkend v Trnave a okolí: Pripravte sa na zaujímavé podujatia

Jar je v plnom prúde a v Trnave i v blízkych obciach si cez víkend môžete skočiť na niekoľko lákavých akcií.

Ilustračný obrázok k článku Víkend v Trnave a okolí: Pripravte sa na zaujímavé podujatia
Zdroj: Kamarian Photography

Výstava ŠuňaWood

Trvanie výstavy: od 11. apríla do 26. mája

Miesto konania: Galéria Jána Koniarka, Synagóga – Centrum súčasného umenia, Halenárska 2, Trnava

Autorom výstavy je Jozef Pilát a kurátorkou Dominika Chrzanová. Výstava mladého výtvarníka Jozefa Piláta je prierezom jeho umeleckej tvorby. Prezentuje maľby, kresby, priestorové objekty, inštalácie a videoinštalácie, ktoré vznikli počas obdobia štúdia na Akadémii výtvarných umení vo Varšave. Námetmi a spájajúcimi prvkami celej výstavy je drevo, les, príroda a vidiek, ktoré majú v Pilátovej tvorbe najväčšie zastúpenie.

Tému dreva a lesov možno vnímať aj priamo v názve výstavy, ktorý je kombináciou dvoch slov. Ten v sebe nesie náznak pomenovania umelcovej rodnej obce – Šuňava, ktorá leží v okrese Poprad a kde vznikli všetky prezentované práce. Druhým slovom je anglické Wood, v preklade drevo, alebo aj les, hora či háj. Práce možno chápať aj ako priamu kritiku nelegálnych výrubov a klčovania lesov, ktorým v súčasnosti Slovensko čelí. Výstava je pripomienkou nezastaviteľného cyklu v prírode a nášho zasahovania doň.

Tančiareň pre seniorov

V nedeľu, 12. mája od 16:00 do 20:00, v Trnavskom dvore na Zelenečskej ulici 16

Aj tento rok Trnava realizuje z Programu aktívneho starnutia Tančiareň pre seniorov. Do tanca zahrá Duo Expres. Vstup je voľný, no kapacita je obmedzená na sto miest.

Výstava Paranoja je krásna

Trvanie výstavy: od 18. apríla do 24. mája

Miesto konania: Galéria Výklad, Hlavná 10, Trnava

Galéria Výklad je verejný umelecký priestor umiestnený vo výkladoch na Hlavnej ulici v Trnave. Galéria prezentuje site-specific výstavy a performance slovenských aj zahraničných umelcov. Po vyhodnotení otvorenej výzvy sa tak po dlhšej odmlke opäť hlási k aktívnemu fungovaniu a ako prvú predstaví výstavu Paranoja je krásna od slovenskej výtvarníčky Eriky Miklóšovej.

Tá sa vo februári tohto roku sa prezentovala sériou veľkoformátových malieb v Synagóge – Centre súčasného umenia v Trnave na výstave s názvom Zátišie s drapériami II. Tentokrát sa predstaví v nezávislej Galérii Výklad s projektom Paranoja je krásna. Vystaví tu svoje veľkoformátové maľby, ktoré tematicky pracujú priamo s priestorom pred galériou, ktorý zaznamenáva a deformuje cez trojitú optiku nazerania. Poukazuje tak na kamerový systém, ktorým je verejný priestor monitorovaný, a na situáciu, do ktorej takýto systém kontroly môže vyústiť.

Divadlo: Drahý špás

Sobota, 11. máj o 19:00, Divadlo Jána Palárika

Čo robiť, ak ste dlhodobo nezamestnaný a v banke nemáte ani cent? Pošlite na seba daňovú kontrolu! Takáto stratégia sa môže zdať absurdná – prečo by mali úrady kontrolovať niekoho, kto nič nemá? No napriek tomu práve takúto taktiku použije hlavný hrdina hry François Pignon, aby sa vymotal zo svojej nie práve priaznivej životnej situácie. Prišiel o prácu, je chudobný, osamelý a nikto oňho nejaví záujem. Priatelia sa mu vyhýbajú, ženy si ho nevšímajú, bývalá manželka a deti na neho už dávno zabudli. Stačí však naznačiť, že má niekde na offshore kontách obrovský majetok a začnú sa oňho zaujímať úplne všetci…

Nie je dôležité, či ste skutočne bohatý, stačí, keď si to o vás ostatní myslia. Francis Veber je výnimočný francúzsky filmár a divadelník. Ako režisér sa podpísal pod mnohé úspešné filmy ako napríklad Hračka, Kopyto alebo Blbec na večeru. Podľa jeho scenárov vzniklo veľa slávnych francúzskych komédií: Veľký blondín s čiernou topánkou, Muž z Acapulca, Klietka bláznov, Bezva finta a mnohé ďalšie. S úspechom tvorí aj pre divadlo. Hra Cher Trésor je zatiaľ jeho poslednou. V inscenácii režiséra Juraja Bielika opäť zahviezdi obľúbený herec trnavského publika Peter Trník, ktorého poznáte ako Bernarda z Troch letušiek v Paríži alebo Truffaldina zo Sluhu dvoch pánov.

Malokarpatský Slávik

Sobota, 11. máj od 10:00, kaštieľ Budmerice

Malokarpatský Slávik je spevácka súťaž, ktorú každoročne organizuje Malokarpatské osvetové stredisko, v spolupráci s BSK a obcou Budmerice. Cieľom súťaže je podporovať záujmovo-umeleckú činnosť, vyhľadávať nádejné talenty a dať možnosť talentovaným spevákom prezentovať sa na verejnosti. Do súťaže sa môže prihlásiť každý vo veku od 10 rokov, horná veková hranica nie je obmedzená.

Z pôvodne krajskej súťaže sa stala súťaž celoslovenská. Priestor v nej majú aj speváci s vlastnou tvorbou. Malokarpatský slávik 2019 bude11. mája 2019 už 22. ročníkom tejto súťaže. Svoju históriu preto píše oveľa skôr, ako podobné televízne spevácke projekty, ktorých sa finalisti jednotlivých ročníkov Malokarpatského slávika neskôr úspešne zúčastnili.

Budmerická fazuľovica

Sobota, 11. máj od 8:00, kaštieľ Budmerice

Siedmy ročník súťaže vo varení fazuľovej polievky Budmerická fazuľovica 2019 je spojený s Malokarpatským slávikom v areáli parku kaštieľa v Budmericiach. Súťaž ukončia o 12:30 a po ochutnávkach návštevníkmi súťaže i odbornou porotou bude o 14:30 vyhodnotená.

Country deň 2019

Sobota, 11. máj od 16:00, Amfiteáter Kamenný mlyn

Westernový štýl, gitary, bendžá, lukostreľba a kone ovládnu Kamenný mlyn a postarajú sa o poriadnu zábavu. Zábava ako na divokom západe, a to podčiarknutá klasickou country hudbou, začne o 16:00 vystúpením trnavskej skupiny Vuur. Tú vystrieda o 17:00 na pódiu kapela Zatúlaní, ktorá sa prezentuje prevažne vlastnou produkciou a má odohratých množstvo koncertov a festivalov na Slovensku i v zahraničí. O 18:00 ich vystrieda holandská dvojica žijúca v Českej republike Holy Water. Títo dvaja páni rozprúdia zábavu v štýle rockabilly.

Neodmysliteľnou súčasťou asi každého country podujatia je Bukasový masív, ktorému bude patriť pódium od 19:00. Po ňom vystúpi popredná česká kapela Róbert Křesťan a Druhá tráva. Country bál bude mať pod taktovkou od 21:30 skupina Pacipacifik. Kapela koncertuje doma aj v zahraničí a má za sebou viac ako 2 000 vystúpení. Bude to príjemná bodka za westernovým večerom.

PROGRAM:

16:00 Vuur

17.00 Zatúlaní

18:00 Holy Water

19:00 Bukasový masív

20:15 Róbert Křesťan a Druhá tráva

21:30 Pacipacifik – Country bál

Májový Trnavský rínek

Sobota, 11. máj od 9:00, Kapitulská ulica

Príďte si vychutnať jarnú sobotu v meste, nakúpiť pekné veci, pochutnať na dobrom jedle a stretnúť priateľov. Môžete sa tešiť na viac ako sto predajcov a predajkýň, hudobný program, kreatívne workshopy a nebudú sa nudiť ani Vaše deti, pre ktoré opäť pripravíme divadielka a kopec zábavných aktivít.

Výstava Jedno bez druhého

Trvanie výstavy: od 04. apríla do 02. júna

Miesto konania: Galéria Jána Koniarka v Trnave, Nové krídlo Kopplovej vily, Zelený kríček 3, Trnava

Autorkami výstavy sú Diana Cencer Garafová a Nikola Šušovicová. Kurátorkou ju MgA. Marianna Brinzová. Výstava iluzívnej maľby vizuálnych umelkýň najmladšej generácie nesie názov Jedno bez druhého. Autorská výstava dvoch mladých slovenských výtvarníčok Diany Cencer Garafovej, absolventky doktorandského štúdia na VŠVU a Nikoly Šušovicovej, študentky magisterského štúdia na katedre maľby na VŠVU v Bratislave, sa zameriava na problematiku vnútorného priestoru obrazu, jeho umiestnenie vo fyzickom priestore a optickými ilúziami. Ústrednou témou ich tvorby sú spomienky uchovávané v predmetoch a v prostredí, ktoré ich obklopuje a pôsobí na ne. Dôležitým spolučiniteľom týchto diel je aj pohľad diváka a jeho (ne)schopnosť pozerať sa a vnímať.

Deň otvorených dverí na golfe

Sobota, 11. máj, Golf Trnava, Kamenný Mlyn

Prvé teplé jarné lúče si môžete už tento víkend užiť napríklad aj na golfovom odpalisku Driving Range na okraji Trnavy za Kamenným mlynom. Sezóna 2019 je otvorená a areál je opäť v prevádzke. K dispozícii budú golfoví inštruktori, ktorí Vás naučia ako správne odpáliť loptičku, loptičky zdarma, občerstvenie, skákací hrad, maľovanie na tvár, Fabrička – kreatívno-vzdelávacie centrum s kockami LEGO. Vychutnať si prvé jarné odpaly môžu golfisti denne v čase od 8:00 do 19:00.

American cars meeting

Sobota, 11. máj od 10:00, Trnava – Kočišské

Garage V8 Vás pozýva na už tradičný zraz amerických veteránov! Neváhajte a prídte si poobzerať starú americkú klasiku a zažiť skvelú atmosféru!

Výstava ObrazoBOREC

Trvanie výstavy: od 04. apríla do 02. júna

Miesto konania: Galéria Jána Koniarka, Kopplova vila, Zelený kríček 3, Trnava

Autorom výstavy je Jiří Černický, jej kurátorom je PhDr. Vladimír Beskid. Výstava predstaví diela výrazného predstaviteľa českého intermediálneho umenia s preferovaním práce s obrazovým poľom maľby. Individuálna prezentácia významného českého intermediálneho umelca Jiřího Černického sa sústreďuje na tú líniu jeho tvorby, ktorá je na rozhraní maľby, obrazu a objektu. Ide o celú sériu diel, ktoré pracujú s hybridnými formami obrazov, panelov, či sietí. Zámerne sa dotýka všetkých možných aj protichodným a radikálnych podôb objektomaľby a ich ideových a formálnych presahov.

Ide o jeho osobité reaktívne obrazy, neakčné nemaľby, vnútorné maľby, kontaktné maľby, predmaľby… V tejto línií sa nachádzajú diela, ktoré reagujú na Loosov moderný interiér a architektúru (Odstredivý panel, 2017), maľbu na panely s opretým bicyklom a zaparkovaným psom (Dolby maľba, 2013), silné reliéfne panely z cyklu Dlaždice (Dynamický obklad, 2012; Echo ambientu, 2017–18), či objektomaľby, kde sa „aktívna“ minimalistická maľba predmetmi odohráva na samom okraji diel (Minimax, 2012–14) a pod.

Foto: ilustračné

FC Spartak Trnava – FO ŽP Šport Podbrezová

Sobota, 11. máj o 17:00, Štadión Antona Malatinského City Arena Trnava

Už tento víkend Spartak čaká zápas ôsmeho kola Fortuna Ligy, v skupine o udržanie sa.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM