Rôzne

Vlakom i busom: S jedným lístkom môžete cestovať aj zo železničnej stanice v Trnave

Integrovaný dopravný systém, ktorý v súčasnosti funguje na území Bratislavského samosprávneho kraja, sa od prvého augustového dňa rozširuje aj do Trnavského.

Ilustračný obrázok k článku Vlakom i busom: S jedným lístkom môžete cestovať aj zo železničnej stanice v Trnave
4
Galéria
Zdroj: TASR

V nultej fáze rozširovania Integrovaného dopravného systému (IDS) sa zapojí železničný uzol Trnava. „V praxi to bude znamenať, že cestujúci, ktorý si kúpi v Trnave integrovaný cestovný lístok na osobný alebo regionálny vlak do Bratislavy, bude môcť s týmto lístkom cestovať aj v bratislavskej mestskej hromadnej doprave,“ informovala Zuzana Horčíková, generálna riaditeľka Bratislavskej integrovanej dopravy, a.s.

Podľa obchodného riaditeľa národného dopravcu Železničnej spoločnosti Slovensko Karola Martinčeka premávajú v súčasnosti v špičke vlaky medzi Bratislavou a Trnavou v 20-minútových intervaloch. „Na to, aby správne fungovala integrovaná doprava, by mal byť interval nastavený na zhruba 15 minút. Treba zvýšiť priepustnosť tratí, ktoré máme k dispozícii,“ uviedol Martinček.

V nultej fáze rozšírenie IDS za hranice Bratislavského samosprávneho kraja zatiaľ lístok nebude platiť aj na spoje hromadnej dopravy v Trnave.

„Na ďalšom rozširovaní systému v Trnavskom kraji budeme spolupracovať so samosprávami mesta a kraja. V súčasnosti samosprávy pripravujú súťaže na nových či staronových dopravcov, naša spolupráca sa naštartuje už s novými dopravcami,“ uviedla Horčíková. Tento proces by mal byť ukončený do roku 2022.

Integrácia železničnej trate z Bratislavy do Trnavy je súčasťou projektu SubNodes, ktorého cieľom je skvalitniť prepojenie verejnou osobnou dopravou medzi dopravným uzlom siete TEN-T a sekundárnymi dopravnými uzlami. V rámci projektu by sa zároveň mala vypracovať štúdia realizovateľnosti. Slúžiť bude ako podkladový základný strategický dokument pre ďalšie rozširovanie IDS aj v Trnavskom kraji.

Podľa slov Horčíkovej je štúdia vo fáze spracovania. „Pre analytickú časť sme využili dáta o pohybe sim kariet od mobilných operátorov. Zistili sme, že medzi Bratislavou a Trnavou sa na dennej báze pohybuje 20 000 sim kariet, z toho 11 000 v smere z Trnavy do Bratislavy a 9000 v opačnom smere,“ skonštatovala.

Integrovaný dopravný systém sa rozširuje o železničný uzol Trnava
4
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM