Správy

Významné výročie Trnavskej univerzity: Pripomenula si 30 rokov od svojho obnovenia

Trnavská univerzita (TU) v Trnave si na pondelkovom otvorení akademického roka pripomenula 30. výročie svojho obnovenia.

Ilustračný obrázok k článku Významné výročie Trnavskej univerzity: Pripomenula si 30 rokov od svojho obnovenia
Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Po bohoslužbe Veni Sancte v Katedrále sv. Jána Krstiteľa sa uskutočnila slávnostná akadémia, v rámci ktorej odzneli príhovory a zdravice jej predstaviteľov a pozvaných hostí. Rektor René Bílik odovzdal pamätné medaily viacerým osobnostiam za prínos a osobný vklad pre TU. Informoval o tom Matúš Demko z oddelenia pre marketing a PR univerzity.

Tisíce študentov

Trnavská univerzita bola založená v roku 1635 a fungovala v Trnave do roku 1777, keď ju dekrétom cisárovnej Márie Terézie preložili do Budína. Jej históriu i prítomnosť priblížil nový dokumentárny film Malý Cambridge.

V súčasnosti na piatich fakultách TU študuje takmer 5-tisíc študentov vo všetkých troch stupňoch vysokoškolského štúdia, pričom v aktuálnom akademickom roku je to najviac za uplynulých šesť rokov.

Prečítajte si tiež

V novodobej histórii TU od roku 1992 získalo vysokoškolské vzdelanie viac ako 32-tisíc absolventov.

Pri príležitosti otvorenia v poradí 31. akademického roka a výročia obnovenia TU udelil rektor medaily bývalému primátorovi Trnavy, čestnému doktorovi TU Štefanovi Bošnákovi, členom správnej rady TU Štefanovi Schmidtovi, Františkovi Halmešovi a Timotejovi Minarovičovi a Jozefovi Viskupičovi, predsedovi Trnavského samosprávneho kraja. Za vynikajúce výsledky v odbornej, vedeckej a výskumnej činnosti si diplomy odnieslo 11 študentov.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM