Dominika Handzušová Samospráva

Za rozdelenie spoločnosti nezahlasujú: Podľa Bročku TAVOS platil prekládku sietí pre City Arenu

Trnavská vodárenská spoločnosť financovala prekládku sietí za 3 milióny eur pre potreby novobudovaného obchodno-športového centra súkromného investora City Arena. Informoval o tom primátor Peter Bročka na zasadnutí mestského zastupiteľstva.

Ilustračný obrázok k článku Za rozdelenie spoločnosti nezahlasujú: Podľa Bročku TAVOS platil prekládku sietí pre City Arenu
Foto: Dominika Handzušová / Zdroj: Dnes24.sk

Rokovanie mestského zastupiteľstva, ktoré sa pretiahlo až do polnoci, malo na programe aj informatívnu správu o TAVOSe. Trnava je v ňom jedným z akcionárov (29,68 percenta).

Vzal si na to úver

Primátor Trnavy je podpredsedom dozornej rady TAVOS od 16. júna, kedy sa uskutočnilo mimoriadne valné zhromaždenie spoločnosti. „Na dozornej rade pri kontrole investícií za roku 2013 až 2014 sme zistili, že viaceré prekládky a budovanie sietí v úhrnnej hodnote viac ak 3 milióny eur pre projekt developéra hradil TAVOS z vlastných prostriedkov. Budem sa preto pýtať City Areny a TAVOSu na dôvody takéhoto postupu,“ povedal Bročka.

Situácia je podľa neho o to závažnejšia, že TAVOS pre to menil nielen svoj pôvodný plán investícií, ale si zobral na tento účel aj úver. Trnavu vtedy v TAVOSe zastupoval predchádzajúci primátor za KDH Vladimír Butko. „Je to na zváženie, či je vhodné, aby vodárenská spoločnosť, kde sú akcionármi iba samosprávy, preplácala projekty pre súkromného investora,“ dodal Bročka.

Odporučenie nehlasovať

Na mestské zastupiteľstvo bola informatívna správa o TAVOSe zaradená z dôvodu, že jej predstavenstvo navrhuje založenie 100-percentnej dcérskej spoločnosti, servisnej alebo prevádzkovej. Nový predseda dozornej rady, primátor Piešťan Miloš Tamajka vyzval predstavenstvo TAVOSu, aby sa „zdržalo akýchkoľvek rozhodnutí a konaní vo výkone svojej funkcie, ktoré majú za následok poškodenie dobrého mena spoločnosti, a to v investíciách, v obchodnej politike, ako aj v marketingu“.

„A aby obmedzilo svoje rozhodnutia iba na oblasť nutnej potreby tak, aby nebol ohrozený plynulý chod spoločnosti ani konečný spotrebiteľ, aby nedošlo konaním a rozhodovaním predstavenstva spoločnosti k zvýšeniu záväzkových vzťahov spoločnosti, ktoré ovplyvňujú zníženie jej hospodárskeho výsledku, a to až do doby schválenia nových orgánov spoločnosti pripravovaným valným zhromaždením,“ hovorí ďalej Tamajka. Zhromaždenie je zvolané na 30. júna. Primátor Bročka naň odchádza s odporučením poslancov nehlasovať za rozdelenie spoločnosti.

Čítajte tiež: Poslanci uvoľnili z rezervného fondu 600 000 eur: Na čo sa peniaze použijú?

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM