Monika Hanigovská Kultúra

Zaujímavý týždeň v Trnave a okolí: Príde vojnová reportérka, vychutnajte si kus histórie i umenie

Počas týždeň si užijete z každého rožku trošku. Pozrite sa, čo sa chystá!

Ilustračný obrázok k článku Zaujímavý týždeň v Trnave a okolí: Príde vojnová reportérka, vychutnajte si kus histórie i umenie
Foto: Júlia Vargová / Zdroj: Dnes24.sk

Chcete si dobre oddýchnuť, dozvedieť sa niečo nové alebo vyplniť svoj čas? Prinášame vám výber niekoľkých podujatí. Pozrite sa, čo zaujímavé sa v Trnave a okolí chystá.

Markéta Kutilová – vojnová reportérka

25. októbra o 19.00 hod., Trnava, Malý Berlín (Hlavná sála)

V Trnave sa predstaví český reportérka Markéta Kutilová, ktorá sa dlhodobo venuje vojnovým konfliktom na Blízkom Východe, na Ukrajine, v Karabachu ale aj v Afrike.

„Ako novinárka začínala v roku 2012 v Lidových novinách a od začiatku svojho pracovného pôsobenia bola vysielaná na reportáže do zahraničia – najmä do afrických a ázijských krajín. Medziiným patrila k zakladajúcim členom misie „Človek v ohrození“ v africkom Kongu, kde monitorovala postavenie civilného obyvateľstva vo vojnových zónach,“ píše Malý Berlín. Jej viaceré reportáže boli ocenené cenou Czech press photo. Vstupné: zdarma.

Krása ľudového odevu

Do 15. januára 2023, Západoslovenské múzeum v Trnave

V Malom Ríme si vychutnáte aj vernisáž s názvom Krása ľudového odevu. V múzeu predstavia rozmanitú a rozsiahlu kolekciu ľudového odevu, ktorá je dokladom estetického cítenia a zručnosti ľudí v minulosti. „Prezentované sú mužské aj ženské kroje, pričom dôraz sa kladie na ich ozdobnosť, ktorá nie je len v bohatej výšivke ako sme na západnom Slovensku zvyknutí, ale aj v paličkovanej čipke,“ informuje Západoslovenské múzeum na Facebooku.

Literárny salón

26. októbra od 13.00 do 14.30 hod., Knižnica Juraja Fándlyho, Trnava

V Trnave sa uskutoční 7. ročník literárnej súťaže vo vlastnej tvorbe a to počas slávnostné vyhodnotenie a oceňovanie záverečných prác. Hudobný program: Lívia Doležalová.

Niečo pre milovníkov rastliniek…

26. októbra od 11.00 hod. do 17.00 hod., Trnava v priestoroch Baterkárne (Starohájska 1)

Máte doma rastlinky, sadeničky a niekomu by ste ich radi podarovali? V Trnave čoskoro odštartuje podujatie s názvom Pravidelný SWAP rastliniek a pestovateľských potrieb, ktorý organizuje Baterkáreň. Ak ste ste fanúšikom rastlín, určite si prídete na svoje! Počas projektu si ľahko vymeníte rastlinku za iný kúsok. Ako to funguje?

Výmena rastliniek funguje tak, že prinesiete rastlinky, ktoré máte nazvyš a vyberiete si z rastliniek, ktoré priniesol niekto iný. Priniesť môžete aj nepotrebné črepníky a rôzne iné pestovateľské potreby. Informuje o tom Baterkáreň na Facebooku.

Be2Can: Alcarràs

26. októbra o 19.00 hod., Trnava, Malý Berlín (Hlavná sála)

Rodina Solé trávi každé leto zberom broskýň vo svojom sade v Alcarràse, malej dedinke v Katalánsku v Španielsku. Tohtoročná úroda však môže byť ich poslednou, pretože im hrozí vysťahovanie. Nové plány s pozemkom, ktoré zahŕňajú výrub broskyňových stromov a inštaláciu solárnych panelov, spôsobujú rozkol v tejto veľkej a súdržnej rodine. Prvýkrát čelia neistej budúcnosti a riskujú, že prídu nielen o svoj ovocný sad. Ako ich príbeh skončí? Dozviete sa to počas filmového večera.

Mára ide do neba

26. októbra o 20.20 hod., Trnava, Kino Hviezda

Marek Holeček patrí medzi najvýznamnejších českých aj svetových horolezcov súčasnosti. Na tie najvyššie hory tesne pod nebom lezie bez kyslíka náročným alpským štýlom. Jeho extrémny prístup k horám aj k životu mu prináša úspechy, ale aj problémy. Snímka Mára ide do neba ukazuje cestu do oblakov a pozrie sa tiež hlboko do ľudskej duše. Dokáže Mára Holeček nahliadnuť aj tam?

Spievankovo

27. októbra od 17.00 hod., Dom Umenia, Piešťany

Počas týždňa si na svoje prídu aj naši najmenší. V Kúpeľnom meste sa predstaví hudobná show – rozprávková krajina plná hudby, spevu a tanca, kde je vždy dobrá nálada. O čom bude?

Zahrajko sa rozhodol, že chce opäť chodiť do škôlky. Lenže taký škôlkar musí vedieť veľa vecí. Preto Spievanka privolá rôznych obyvateľov Spievankova, aby spolu s deťmi Zahrajka všetko naučili. S učiteľkou Sovou sa naučia upratovať, so smetiarom Potkanom sa učia triediť smeti, s mamou Myšou si umývajú rúčky a naučia sa, že treba všetko pekne popapať, so stolárom Bobrom opravujú staré veci a s mravcami hasičmi pomôžu Svetluškám uhasiť les.

Pavučina

28. októbra od 19.00 hod., Divadlo Jána Palárika, Trnava

Čo by ste robili, ak by ste jedného dňa našli u seba v knižnici mŕtvolu? Správne, určite by ste zatelefonovali na políciu! Ale čo ak to z nejakého vážneho dôvodu nespravíte a polícia napokon príde sama? Kto ju zavolal? Kto, preboha, zabil toho človeka? A ako to celé vôbec dopadne?! Ako prezrádza organizátor podujatia, tešiť sa môžete na množstvo nečakaných a napínavých zvratov, no tiež na humor, ktorý však ani náhodou nie je lacný.

Krokodíl Lyle

28. októbra od 16.00 hod., Trnava, Kino Hviezda

Keď sa rodina Primmovcov presťahuje do New Yorku, ich malý syn Josh sa snaží zvyknúť si na novú školu a nových priateľov. Všetko sa zmení, keď v podkroví svojho domu objaví spievajúceho krokodíla, ktorý miluje kúpele, kaviár a dobrú hudbu. Josh sa so spievajúcim krokodílom veľmi rýchlo spriatelí, ale keď sa objaví zlý sused pán Grumps, existencia krokodíla Lyleho je ohrozená.

Detský svet

do 31. decembra 2024, Západoslovenské múzeum v Trnave

Západoslovenské múzeum v Trnave pripravilo zaujímavú výstavu pre malých aj veľkých. A to nie je všetko. Projekt mapuje hry a detské aktivity za asi 120 rokov (od šesťdesiatych rokov 19. storočia asi po osemdesiate roky 20. storočia). Doprajte si bohatú zbierku detských aktivít. Výstava je rozdelená do niekoľkých tém.

Nájdete v nej nielen fotografický materiál s tematikou detí a hier. Vo vitrínach zaujmú hračky, učebné pomôcky a veci súvisiace so školou, najobľúbenejšie sladkosti a veľa ďalšieho. Počas výstavy sa môžu návštevníci zapojiť do kreslenia, písania, skladania i hádania.

Corner Crew dance night

28. októbra od 22. hod., Klub APE, Radlinského 47/2, Trnava

Čaká vás nespútaná párty! V trnavskom klube si užijete hneď niekoľko žánrov ako dancehall, baile funk, house, ballroom a hard drum a zaznejú ak najnovšie hudobné trendy.

Armáda v povstaní – Slovenské národné povstanie 1944

Do 31. januára 2023, Západoslovenské múzeum v Trnave

Výstava je tematicky rozčlenená na niekoľko celkov, ktoré dokumentujú prípravy Slovenského národného povstania, vznik Vojenského ústredia, samotný vznik povstaleckej 1. čs. armády na Slovensku a jej organizačnú štruktúru.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM